Jako obvykle se na začátku roku můžeme ve vybraných kinech setkat s jednou z nejzajímavějších filmových přehlídek, které se v Česku budou během roku promítat. Začíná již 25. ledna v Praze a poté se přesune i do dalších českých měst. Přečtěte si přiložený článek a případně se poté podívejte na program.

Čtrnáctý ročník Dnů evropského filmu zahájí 25. ledna 2007 v pražském kině Světozor film ZVEDÁ SE VÍTR (THE WIND THAT SHAKES THE BARLEY, GB/FR/DE/IT/ES, 2006, r. Ken Loach, distribuce AČFK). Snímek Kena Loache, který loni v Cannes získal Zlatou palmu, byl také vybrán do letošní desítky Projektu 100. Festival zakončí italský snímek ZEMĚ (LA TERRA / IT / 2006 r. Sergio Rubini).

Až do 4. února uvidí pražští diváci na padesát filmů ze současných a budoucích členských zemí Evropské unie. Festival se po deseti dnech v kinech Aero a Světozor přesune do Brna, kde se bude od 5. do 13. 2. hrát v Sále B. Bakaly a v kině Scala. Paralelně s brněnskou částí proběhnou v dalších čtyřech městech “Ozvěny 14. DEF”: v Olomouci, Uherském Hradišti, Českých Budějovicích a nově i v Boskovicích. Podrobnosti o „Ozvěnách“ a jejich programu najdete na oficiálních stránkách festivalu www eurofilmfest cz.

Podrobnosti o uváděných filmech i doprovodném programu najdete v katalogu nebo v češtině a angličtině na www.eurofilmfest.cz.

Katalog je zdarma k dispozici u pokladen festivalových kin. Vstupenky jsou za 90 Kč, „Maraton evropského filmu“ (blok pěti filmů) je za 150 Kč. Předprodej v pražských kinech již začal, příjemnou novinkou pro diváky je možnost zakoupit si v kině Světozor i vstupenky do Aera. Aero navíc nabízí velmi výhodné předplatné! Vstupenky lze rezervovat přes www kinosvetozor a www kinoaero cz.

Filmové delegace k zahajovacímu a zakončovacímu snímku zatím nejsou defininitvní. K ostatním filmům svou účast dosud potvrdili: Anne Reemann, představitelka Ady z filmu OBCHŮDEK SNŮ (STIILIPIDU / EE / 2005, r. Peeter Urbla), Marc van Warmerdam, producent snímku ČÍŠNÍK (OBER / NL / BE / 2006) a bratr Alex van Warmerdama, režiséra filmu a představitele hlavního hrdiny v jedné osobě. Z Nizozemska přijede také režisér filmu DLOUHÉ SVĚTLO (LANGER LICHT / NL / 2006) David Lammers. Český film KUPŘEDU LEVÁ, KUPŘEDU PRAVÁ uvede režisérka Linda Jablonská a kameraman David Cysař, k rumunskému filmu RYNA přijede režisérka Ruxandra Zenide a slovenský film KONEČNÁ STANICE doprovodí režisér Jiří Chlumský a herečka Anna Šišková. K maďarském filmu BÍLÉ DLANĚ přijede určitě režisér Szabolcs Hajdu a producent Iván Angelusz (a možná i představitel hlavní role Miklós Zoltán Hajdu).

Festival i letos zachovává svůj osvědčený doprovodný program. Pražští diváci a milovníci anglického jazyka si mohou otestovat vytrvalost i jazykové znalosti na dvou celonočních víkendových promítáních bloků pěti filmů, které jsou buď v angličtině nebo mají anglické titulky. Oba “Maratony evropského filmu” se na rozdíl od všech ostatních představení netlumočí do češtiny. Hostiteli “maratonů” budou generální partner FILM+ a Rauch Praha, takže se můžete těšit nejen na dobré filmy, ale i na filmové dárečky a nealko občerstvení!

V Praze se také uskuteční tradiční Beseda u kulatého stolu (pondělí 29. ledna v 10 hodin, Goethe- Institut Prag, Masarykovo nábř. 32, Praha 1) na aktuální téma „Systémy ekonomických pobídek pro filmový průmysl v různých evropských zemích – Chceme se přiučit?“. O své zkušenosti se s českými odborníky podělí zahraniční experti Mark Byrne (Irish Film Board, Irsko), Dr. Krisztina Endrényi (Motion Picture Public Foundation při Ministerstvu kultury, Maďarsko) a zástupce Filmförderungsanstalt (FFA, Německo). V Brně pak proběhne pokračování workshopu k filmové výchově na školách PROJEKT FILM A ŠKOLA, letos pod názvem „Film v říši (výtvarného) obrazu.“

Festival se koná pod záštitou primátorů Prahy a Brna, pořádají ho (filmy a hosty přivážejí) velvyslanectví a kulturní instituty současných a budoucích členských zemí Evropské unie, za významné finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury a generálního partnera, kterým je filmový kanál FILM+. Různé formy podpory nám poskytuje rovněž Ministerstvo zahraničních věcí, Brněnské kulturní centrum, Magistrát statutárního města Brna, Eurimages a Zastoupení Evropské komise v ČR.

Sekretariát festivalu najdete opět v Rakouském kulturním fóru, bez jehož velkorysé pomoci bychom se už neobešli. Tamtéž najdete i festivalové středisko pro hosty, novináře a další zájemce.
Generálním partnerem je FILM+, hlavními mediálními partnery jsou PRIMA TV, RADIO 1 a časopis REFLEX.


Autor článku:
bart