Už jsme mohli vidět dobré filmy, kde se dějové linie různě protínají. Mohli jsme vidět filmy, kde se začíná koncem a končí začátkem. Ba dokonce, a to je bohužel celkem normální, nemají některé filmy děj žádný. Aby si ale někdo troufl rozstříhat film a seskládat ho nahodile podle toho, jak se mu zachce, to je (alespoň pro mě) novinka.

A nejvtipnější na tom je, že to celé velmi dobře funguje a poskládání není vůbec nahodilé. Dovolím si ho dokonce označit za mistrné. Na začátku možná nevíte, co si o tom myslet. Režisér vám naservíruje pouze útržky bez ladu a skladu. Vidíte Paula (Sean Penn), jak v jedné scéně umírá se svým nemocným srdcem, podruhé, jak plánuje umělé oplodnění se svojí partnerkou, a potřetí, když se snaží upoutat pozornost sympatické a uzavřené Cristiny (Naomi Watts). Jenže netušíte, co z toho se stalo na začátku, a co následovalo. Tím spíš, když do příběhu má co říct ještě polepšený kriminálník Jack; kdysi to byl grázl, pak ho však „oslovil“ Bůh a on začal sekat latinu.

Skládanku si začnete dávat dohromady s vývojem děje. Iňárritu postupně odkrývá přesně tolik, aby neukázal divákům moc najednou a tím stupňoval drama, ale na aby se druhou stranu divák neztratil a film si užil naplno. A tak se vysvětlí i to, jak se Paul mohl zkontaktovat s oběma filmovými partnerkami, jakou roli v životě všech sehrál Jack a jaký přelom pro koho znamenala automobilová nehoda. A na spoustu dalších věcí.

Jakkoli můžeme pochybovat o mírně nerealistické zápletce filmu (zase jenom naznačím: Paul se vydává pátrat po rodině dárce svého transplantovaného srdce), nemůžeme 21 gramům odepřít úspěšný, do konce dotažený experiment se sestříháním filmu a taky skvělé výkony herců v hlavních rolích. Pro mě je zážitkem především Benicio del Toro, kterého známe už z předchozího Iňárrituova filmu Amores Perros.

Na film jsem šel s vysokým očekáváním právě kvůli režisérově prvotině. A film rozhodně mě nejen potěšil, ale dokonce moje představy vysoko překonal. Sice zde taky jako v Amores perros hraje hlavní roli automobilová nehoda, ale nezdálo se mi, že by autor ze své prvotiny jinak příliš opisoval. Můžu proto doporučit film všem, kteří v kině rádi přemýšlejí. Vrátíte se určitě z kina naprosto nadšeni. Příběh je silný, takže mu snad odpustíte i to, že vám možná sem tam ukápne nějaká ta slzička…

O filmu:

Oficiální web: 21 grams
Režie: Alejandro González Ińárritu
Scénář: Guillermo Arriaga
V hlavních rolích: Sean Penn, Naomi Watts, Benicio del Toro, Charlotte Gainsbourg, Melissa Leo, Clea DuVall
Rok: USA 2003


Autor článku:
bart