V psychologickém filmu 25. hodina se seznámíme s jedním odporným drogovým dealerem. Čím déle se ale na film budete dívat, tím více mu budete fandit…

Monty (Edward Norton) je drogovým dealerem, který měl ale tu smůlu, že byl doma přistižen s pěknou náloží materiálu. A má si proto jít sednout do vězení. Dostane jeden den na vyřízení si všech osobních věcí a rozloučení se s kamarády. A o tom je celý film: odehrává se během 24 hodin a 25. hodina symbolizuje nástup do vězení. Film je ale prošpikován i „prazážitky“ z Montyho minulosti.

Hlavní role hraje ve filmu pět herců, kromě Montyho ještě jeho přítelkyně, dva kamarádi (makléř a středoškolský profesor) a žačka tohoto profesora. Velká část děje se odehrává v rockovém klubu, kam si Monty odskočí užít si poslední večer své svobody. Důležité místo v ději (hlavně s blížícím se koncem) má rovněž Montyho otec.

Edward Norton je hercem, který je pro mě osobně puncem určité kvality. Netvrdím, že mi všechny filmy, ve kterých se objeví, stoprocentně sedly, jsem si ale jistý, že měly určitou úroveň. Ať už to byl Klub rváčů, Rabín, kněz a krásná blondýna, Prvotní strach nebo asi můj nejoblíbenější Nortonův film Hráči, vím, že jsem si jeho herecký výkon užil. A o roli Montyho platí totéž.

Na filmu stojí za pozornost i jméno režiséra. Spike Lee je sice poměrně nezávislým tvůrcem (a tím pádem méně známým), ale to vůbec neznamená, že je špatným režisérem. A v tomhle příběhu je příjemné, že nepoučuje. Stejně tak dává divákům možnost, aby Montyho odsoudili, ale zároveň, aby mu dali šanci stát se jejich favoritem.

A tak v souladu s tím nechává Spike Lee divákům prostor pro úvahy „svoboda či vězení“ i na konci filmu. Přeberte si to, jak chcete…

O filmu:

Režie: Spike Lee
Scénář: David Benioff
V hlavních rolích: Edward Norton, Rosario Dawson, Anna Paquin, Barry Pepper, Philip Seymour Hoffman
USA 2002, 134 minut


Autor článku:
bart