Korejský film 3-iron režiséra Kim Ki-duka (má na svědomí například Jaro, léto, podzim, zima … a zase jaro) nijak zásadně nevybočuje z asijské produkce, která se dostává do českých kin. Zůstává podobná nálada a poměrně pomalé tempo. A to má své kouzlo.

Zvláště pokud se režisér drží celkem jasně načrtnuté dějové linie, doplňuje ji jen velmi přiměřeným počtem dokreslujících scén a nepostává tak na jednom místě a děj úspěšně posunuje kupředu. Film je příběhem mladého muže jménem Tae-suk, který roznáší po bytech reklamní letáky a vloupává se do dveří, ze kterých nikdo leták nesundal. Nejsou to však běžná vloupání: Tae-suk sice byt po nějakou dobu využívá, ale nikdy nic neodcizí a zároveň zalije květiny, opraví nefungující spotřebiče nebo vypere prádlo.

Jednou se dostává do bytu, ve kterém se odehrává zcela jasné domácí násilí. Manžel je vyrušen při pokusu o znásilnění a Tae-suk ho za jeho chování potrestá jednak několika dobře mířenými ranami golfovým míčkem a jednak tím, že s ním odejde jeho „milovaná“ žena Sun-hwa. S tou pokračuje ve svém stylu života. Z většiny bytů oba odcházejí za pět minut dvanáct, ale ne vždy se jim návštěva vydaří. Sem tam přijde Tae-suk k nějaké ráně nebo jiné ujmě.

Když se však vloupou do bytu, ve kterém naleznou mrtvého muže, nevyhodnotí situaci správně. Muže sice obřadně pohřbí v zeleni u domu, ale v bytě zůstávají a jsou odhaleni synem mrtvého. Policie nakonec chlapce obviní z vraždy a z únosu ženy a uvězní ho. On si však z toho nic nedělá a hledá způsob, jak se se Sun-hwa opět setkat…

Název filmu je odvozen z pojmenování typu golfové hole, kterou Tae-suk používá ve volných chvílích pro trénink odpalů. Hůl sehraje několikrát ve filmu zajímavou roli. Podstatné pro atmosféru snímku je také to, že film vypráví pouze pomocí obrázků; přesto je to dostatečné a výmluvné. Dialogy vedou hlavní aktéři pouze se svým okolím. Hlavní hrdina za celý film nepromluví, žena si svá jediná slova schovává do samého závěru.

Závěr příběhu se stává krásně osvobozujícím, pokud za každou cenu netrváte na stoprocentně reálném vyústění nebo happyendu hollywoodského typu. Film do té doby vyznívá až na pár momentů spíše neoptimisticky, ale nakonec odcházíte z kina s příjemným pocitem v srdci…

O filmu:

Bin-jip
Režie a scénář: Kim Ki-duk
V hlavních rolích: Lee Hyun-kyoon, Lee Seung-yeon, Kwon Hyuk-ho
Korea/Japonsko 2004, 95 minut


Autor článku:
bart