V pátek 21. 7. bude v Uherském Hradišti zahájen 32. ročník filmového festivalu, letos věnován tématu ČLOVĚK A PŘÍRODA a africkému a kanadskému filmu.
Na LFŠ letos proběhne historicky největší domácí přehlídka AFRICKÝCH a KANADSKÝCH FILMŮ. Těšit se můžete například na snímek Tsotsi, který letos získal Oscara za nejlepší cizojazyčný snímek a byl promítán na právě proběhlém MFF v Karlových Varech. V sekci africký film bude uveden i např. film Fernanda Meirellese Nepohodlný a potvrzena je projekce dalších 57 celovečerních, 62 krátkometrážních a středometrážních filmů z celé historie africké kinematografie. U retrospektivy kanadských filmů se můžete těšit na 42 celovečerních filmů a 20 filmů krátkometrážních a středometrážních. Rovněž se můžete těšit na osobní účast afrických a kanadských tvůrců. Potvrzena je např. účast legendárního afrického režiséra Souleymane Cissé (v květnu byl v porotě v Cannes).


V nejrozsáhlejší sekci – ČLOVĚK A PŘÍRODA – bude uvedeno 70 celovečerních filmů, například slavný Nanuk, člověk primitivní Roberta Flahertyho, Země Alexandra Dovženka, Tabu F. W. Murnaua, Písečná žena Hirošiho Tešigahary. Z českých zástupců Ďáblova past Františka Vláčila, Romance pro křídlovku Otakara Vávry, či Zahrada Martina Šulíka.

OSOBNOSTI SVĚTOVÉ KINEMATOGRAFIE

LFŠ přivítá i další velké osobnosti světové i domácí kinematografie – nejvýznamnějšího ruského filmového skladatele Eduarda Artěmjeva (zkomponoval hudbu k většině filmů A. Tarkovského, N. Michalkova i A. Končalovského …), režiséra a především skvělého ázerbajdžánského scenáristu Rustama Ibragimbekova (napsal scénáře k většině filmů N. Michalkova. Z Gruzie přijede slavný režisér R.Čcheidze. Z mladších zahraničních osobností LFŠ navštíví i slovenský režisér Pavol Barabáš a naděje polského filmu, herec Michał Żebrowski a německá režisérka Dagmar Knöpfel.

OSOBNOSTI A VÝROČÍ DOMÁCÍCH TVŮRCŮ

Z českých filmových legend LFŠ připomene a současně i osobně uvítá letošní jubilanty – režiséra Ivana Balaďu, herce Pavla Landovského a filmového nadšence a podporovatele českého filmu Václava Havla. Připomene i tvorbu a výročí nedávno tragicky zesnulého režiséra Pavla Kouteckého.

NOVÁ DOMÁCÍ TVORBA


Promítáno bude Šílení Jana Švankmajera, Sklapni a zastřel mě Steena Agra, Toyen Jana Němce, Účastníci zájezdu Jiřího Vejdělka, Všechno nejlepší Martina Kotíka, Experti Karla Comy a spousta dalších letošních českých filmů. Publikum se může těšit na některé novinky české kinematografie – především na premiéru nového celovečerního filmu Karla Vachka Záviš – kníže pornofolku pod vlivem Griffithovy Intolerance, Piro Milkaniho Smutek paní Šnajdrové, nebo nového snímku Věry Chytilové Hezké chvilky bez záruky.

MIMOŘÁDNÁ PŘEHLÍDKA AFRICKÉ KULTURY

U příležitosti historicky největší české přehlídky africké kinematografie na LFŠ je připravováno několik doprovodných akcí, které představí i jiné součásti africké kultury a umění. Nedílnou součástí doprovodných akcí jsou také hudební vystoupení významných zahraničních interpretů. Každá kapela bude mít samostatný koncert, vrcholem letošní LFŠ bude ale společné vystoupení většiny skupin na koncertu PANDURANGO – cesta za bohem hudby (hudba pěti kontinentů), který připravuje Michal Dvořák a jejž zaznamená i ČT.


Autor článku:
karabekian