Autorská dvojice Charlie Kaufmann a Spike Jonze, proslulí filmem V kůži Johna Malkoviche, nás lákají do kina dalším „nenormálním“ filmem, který stojí za shlédnutí.

"Nechtěl bych do toho filmu dávat žádný zbytečný sex, násilí ani drama. Chtěl bych natočit film přesně podle knížky." To říká na začátku filmu Nicholas Cage v roli scenáristy Charlieho Kaufmana, když dostane úkol napsat scénář podle knihy o orchidejích. Běžte se do kina podívat na film Adaptace, abyste viděli, jak se mu to podaří..

Budete svědky dvou velmi odlišných částí filmu. Ta první, delší, bude nudnější, což ale bude zcela účelné, aby druhá část filmu vyzněla akčněji. A musím říct, že po scenáristické stránce mě opět Charlie Kaufman (V kůži Johna Malkoviche) osvěžil. Charlie po celou dobu přemýšlí, jak nejlépe scénář napsat, a nedaří se mu to. To dokumentuje i pomocí svého bratra, kterého si pro potřebu tohoto filmu vymyslel. Právě díky jemu a s pomocí jednoho experta na scénáře potom dodají filmu konečně potřebnou myšlenku a náboj.

Kniha, ke které má Charlie napsat scénář, je skutečná. To znamená, že i autorka je skutečně žijící osoba. Můžeme proto brát film jako fikci, něco na způsobu Zelenkových filmů Mňága-Happy end a Rok ďábla.

Je mi jasné, že se nejedná o úplně normální a standardní film, a že se tedy nemusí líbit úplně každému. Já sám jsem například bojoval se svojí nenávistí k Nicholasi Cageovi. Některé z jeho předchozích rolí mi vůbec nesedly. Ale v Adaptaci mi vůbec nevadil a já byl nakonec spokojen, že jsem se nenechal ovlivnit výběrem herce do hlavní role.

O filmu:

Stránky o filmu: Adaptation
Režie: Spike Jonze

Scénář: Charlie Kaufmann

Námět: Susan Orlean

V hlavních rolích: Nicolas Cage, Meryl Streep, Chris Cooper

Rok: 2002

Autor článku:
bart