Dám vám hádanku: má to nepřílíš originální zápletku a běžné hrdiny a přesto je to podívaná plná překvapení. Co to je? Je to nejnovější film studia Pixar, který se jmenuje Auta a ve kterém prakticky neuvidíte jiné „živé bytosti“ než auta.


Poslední závod sezóny, který má rozhodnout o tom, jestli Zlatý píst vyhraje někdo z ostřílených závodníků – King nebo Chick Hicks – anebo překvapení roku, nováček Blesk McQueen, skončí plichtou: všichni tři kandidáti na vítězství projedou cílem ve stejném čase. Jenže toho bohdá nebude, aby závod měl tři vítěze: definitivní rozhodnutí má padnout v Kalifornii o týden později, v závodě tří šampionů. Při přepravě na místo činu ale dojde k tragédii: Blesk za jízdy vypadne ze stařičkého kamionu Macku a po bloudění se dostává do ospalé vesničky na staré silnici Route 66.


Tam se uvede vskutku impozantně: jede tak rychle, že po několika lapáliích se mu „podaří“ zničit celou místní silnici (teda ne že by do té doby byla bůhvíjak kvalitní). Za úsvitu je hned druhý den odsouzen k neprodlené opravě silnice. To mu ovšem moc nesedí: touhle dobou už měl být dávno v Los Angeles a trénovat na závod, a tato neplánovaná zastávka ho zdrží na dalších pět dní. Větším problémem než asfaltování je však pro něj jeho povaha: on je přece sólista, nikdy nikoho nepotřeboval, vždy myslel jen na sebe a nikomu ani neudělal radost. Jak se ale dá čekat, těch několik dní v Kardanově Lhotě však Bleska McQueena zásadně změní.


Animačně jde bezesporu o precizní záležitost: mně osobně se líbila hlavně krajina v okolí Kardanovy Lhoty a vlastně i z celé Bleskovy cesty naskrz Amerikou. Animovaná auta pak mají takový vzhled, že na první pohled poznáte, jaký mají charakter a podle toho, jak „se tváří“, také víte, co si myslí; to platí především pro charaktery z Kardanovy Lhoty. Rozpohybovat autíčka se asi není takový problém jako to může být u lidí, ale bezpochyby jde i tak o skvělou práci.


Film jako takový má potom několik nezapomenutelných scén, mezi něž patří třeba zpravodajství ze závodů a cílová kamera, kdy Blesk vyplazuje jazyk do cíle, prakticky jakákoliv scéna, ve které se objevuje Luigi (vévodí jim návštěva pana Ferrariho) a pak především noční strašení traktorů. Nemůžu ani opomenout roztomilé detaily jako auto-světlušky (nebo můry nebo co to je?), které ospale poletují kolem stropních zářivek.

Auta jsou hravým filmem, úsměvným od začátku až do konce. Nejde o žádnou zábavu k popukání (některé scény samozřejmě ano), ale o milou záležitost pro příjemný večer.

O filmu:

Oficiální web: Cars
Režie: John Lasseter
Scénář: Joe Ranft, John Lasseter, Dan Fogelman, Kiel Murray, Phil Lorin, Jorgen Klubien
V hlavních rolích: auta a zase jen auta (malá, velká, mladá, stará, traktory, náklaďáky, závoďáky…)
Cars, USA 2006, 116 minut


Autor článku:
bart