Třetí díl upírského filmu Blade začíná kdesi v syrijské poušti, kam partička upírů přišla oživit… ano Draculu. Tady mu sice říkají Drake, zřejmě aby si ho mohli upravit po svém a nemuseli se držet toho, jak má Dracula vypadat, ale všichni vědí, že Drake je vlastně Dracula, tedy společný předek všech upírů.

Drake v Sýrii již několik století odpočívá a není nijak nadšen, že ho jeho potomci vzbudili. Nicméně jim je ochoten pomoci proti tomu, kdo je terorizuje – Blade – poloviční upír, který jím být nechce, nenávidí je a svůj vlastní rod se snaží zprovodit ze světa. Z počátku ale nemá štěstí. Omylem zabije mladíka, který si na upíra jen hrál. Co čert nechtěl, celou scénu sledovala, na video natočila a policii předala upírka Danica (Parker Posey). Díky tomu jdou teď po Bladovi nejen upíři, ale i FBI. A jak později zjistíme, tyto dvě bandy se trochu překrývají.

Jsou tu i jiní lovci upírů. Partička, která si říká Nightstalker a která Bladovi v jedné nepříjemné chvíli zachrání život. Zajímavé je, že o nich Blade dřív nevěděl. Nicméně se mu příliš nezavděčí a i když s nimi nakonec musí spolupracovat, nemá je moc rád, připadají mu směšní, nedospělí, nezkušení, lehkovážní, zkrátka mu nesedí. Nejvíc ho štve Hannibal King (Ryan Reynolds), je největší hláškař filmu.

Upíři něco chystají. Blade o tom nic neví. Členové Nightstalker tuší. Chtějí se zbavit lidí jednou pro vždy. Jak to ale udělat, když jsou na jejich krvi závislí? Proč je ale lovit, když by se dali třeba pěstovat a jenom dojit? Upíři jsou plně připraveni Blada zničit a skutečně to s ním už chvílema nevypadá dobře. S pomocí Nightstalkerů však nakonec zvítězí a upíři jsou definitivně poraženi.

Svižná a relativně drsná hudba, provázející většinu akčních scén, sice dává filmu spád a akční scény zdůrazňuje, bohužel je ale celkem primitivní, bez fantazie a hlavně stále stejná. Jiný hudební žánr by se asi hodil lépe.

Celkem zajímavý nápad byli psí upíři. Sice mi připadali spíš jako vetřelci než upíři, ale vhledem k tomu, že se tam mihli jen dvakrát, bylo to pěkné zpestření. Už vím co mi připomínali: nakažené psy z filmu Věc (lespoň tlamou).

Proti předchozím dílům je Blade: Trinity slabý odvárek. Co ale čekat od třetího pokračování úspěšného filmu? Jednou holt invence dojít musí, aby už nikoho nenapadlo točit další díl. I když závěr filmu si pro něj prostor nechává.

O filmu:

Blade: Trinity
USA, 2004, 113 min
Oficiání web: Blade: Trinity
Režie: David S. Goyer
V hlavníh rolích: Wesley Snipes, Kris Kristofferson, Dominic Purcell, Jessica Biel, Ryan Reynolds, Parker Posey, James Remar, Natasha Lyonne, Eric Bogosian


Autor článku:
mcl