Podle názvu bych od filmu očekával něco na způsob filmů Všichni to chtěj pořád, ale není tomu tak. Bokovka je příjemnou letní komedií (do Čech bohužel dorazila v zimě), která si vysloužila dokonce pět oskarových nominací.

Dávní kamarádi, čtyřicátníci Miles a Jack se vypravili na výlet, během kterého se Jack má rozloučit se svobodou. Ti dva se znají ze studíí na vysoké škole, mnoho společného toho spolu ale nemají. Miles je usedlý a konzervativní, s malými sklony k alkoholismu, po rozvodu zcela zapšknul a ženy ho nechávají chladným. Miles se zajímá jen o svůj největší koníček – víno, o kterém se dokáže bavit hodiny a hodiny.

Jack je naopak herec. Tedy ne bůhvíjak úspěšný herec. Točí spíše reklamy a dostává podřadnější role v seriálech (snad kromě jedné vzpomínané). Je vtipný a chce se bavit. Jak správně tušíte, velmi záhy se ukáže, že oba přijeli do příjemného kalifornského hotelu, kde mají po celý týden setrvat, se zcela jinými úmysly. Miles chce chodit na golf, po vinicích a ochutnávkách vína, zatímco Jack by … taky nejraději chodil po ochutnávkách vína, ale jen proto (vínu vůbec nerozumí), aby na nich balil pěkné servírky.

Je tedy zřejmé, že hovory ve filmu se točí kolem dvou témat: víno a sex. Názvů značek vín padne ve filmu nepočítaně a člověk by si nejraději také načal lahvinku. Ohledně rozhovorů na téma sex se sluší říct, že humor v Bokovce je opravdu jemný – žádné nechutně oplzlé sprosté rozhovory. Dialogy jsou úsměvné a trefné, pro pohlavní orgány jsou používány roztomilé výrazy a přirovnání.

Je pravda, že by tvůrci Bokovku mohli malinko zkrátit (má 123 minut), ale na druhou stranu je fakt, že ji nenatahovali za každou cenu. Děj prostě plyne pomalu, ale přirozeně vzhledem k prostředí, ve kterém se odehrává: odpočinkové dovolené dvou mužů mezi vinicemi.

Nevím, nevím, jestli bych dal filmu Oskara za nejlepší film roku, ale rozhodně bych o něm řekl, že stojí za zhlédnutí. Komedie (především) o sexu se točí a budou se točit neustále. V Bokovce vězí za tímto „záminkovým tématem“ něco hlubší, a proto bude málokterý příběh tak „obyčejný“ a tak laskavý.

O filmu:

Oficiální stránka filmu: Sideways
Režie: Alexander Payne
Scénář: Alexander Payne, Jim Taylor
V hlavních rolích: Thomas Haden Church, Paul Giamatti, Sandra Oh, Virginia Madsen
USA 2004, 123 minut


Autor článku:
bart