Mysteriozní příběh, natočený podle známé francouzské pověsti, nás přenese do Gévaudanu, hornatého kraje střední Francie, který je sužován vraždící bestií. Do kraje přijíždí přírodovědec Grégoir de Fronsac se svým indiánským průvodce, aby záhadu vyřešil.

Gévaudan, hornatý kraj centrální Francie, sužuje děsivá vraždící bestie. Většina lidí si myslí, že jde o nějakého většího nebezpečného vlka. Po prozkoumání několika mrtvých však Fronsac (Samuel Le Bihan) dojde k závěru, že to musí být něco mnohem většího. Když už je velmi blízko rozluštění, je na králův rozkaz z pátrání odvolán a je povoláno vojsko. To, udělá velký zátah na vlky, toho největšího z nich vybere a naaranžovaného ho předhodí králi, jakožto dopadenou bestii.

Fronsac však pátrá dál na vlastní pěst a zjišťuje, že to není jen bestie, která mu stojí v cestě. Intriky místních šlechticů a královský zájem rychle s případem zkoncovat a pokud možno na něj zapomenout, ho dovedou na stopu mnohem děsivější záhady, než se původně zdálo.

Ač se zdá, že se vše točí kolem Fronsaca (Samuel Le Bihan), který je zde hlavní postavou, rozhodně se nedá říci, že by byl postavou nejvýraznější. Těmi jsou spíše indián Mani (Mark Dacascos) a Marianne de Morangias (Émilie Dequenne). Bratrstvo vlků je film založený na pocitu tajemna, který je divácky velmi chytlavý, a který ve spojení s výbornou kamerou vytváří napínavý film. Možná díky slabšímu scénáři a zbytečné délce se mu bohužel nedostalo zaslouženého uznání.

Nemůžu si pomoci, ale Bratrstvo vlků mi v mnohém připomíná úspěšnější film, založený na tajemnu, Ospalá díra: Na nějakém odlehlém místě se děje něco velmi záhadného. Někdo se to snaží rozluštit, ale zdaleka ne všichni ho v tom podporují. Naopak existují tací, kteří evidentně nemají zájem, aby k rozluštění záhady došlo. Nakonec na to přijde, ale výsledkem pátrání je sám velmi překvapen, protože toto tedy rozhodně nečekal. Do této šablony by se dalo jistě zařadit více filmů.

O filmu:

Francie, 2001, 142 min
Režie: Christophe Gans
V hlavních rolích: Vincent Cassel, Émilie Dequenne, Monica Bellucci, Mark Dacascos, Jean Yanne, Jean-François Stévenin, Jacques Perrin, Edith Scob, Philippe Nahon


Autor článku:
mcl