Tang Lung (Bruce Lee) jede z Hong Kongu do Říma, kde má ochránit restauraci jedné krásné dámy před místní mafií, která chce restauraci převzít. Nejprve se mu to daří, pak mafie přitvrdí a už se mu to tolik nedaří ale nakonec zvítězí.

Děj filmu je tedy opravdu jednoduchý, ale to u tohoto žánru není až tak podstatné.

Zmíněná mladá dáma je opravdu moc pěkná a zdá se, že je i moc fajn. Takže by to mohlo vypadat, že bude součástí filmu nějaký románek. Je a není. Trochu občas nějaké náznaky vidět jsou, ale moc prostoru to ve filmu nedostalo. Snad si ani nedali pusu.

Přestože má být Cesta draka akční kung-fu film, má současně mnoho znaků komedie. Neustálé pošťuchování a narážky mezi zaměstnanci restaurace nebere konce. Úplně nejvtipnější je, jak Bruce Lee hraje cizince, který přijel do Říma a všechno je pro něj cizí, zvláštní, divné, jiné… neví co má přesně dělat a působí při tom komicky.

Scéna, kdy Tang Lung vyděsí holčičku se zmrzlinou se fakt povedla i když jsem moc nepochopil, proč tam byla a hlavně, proč to Tang Lung (Bruce Lee) vůbec udělal. O co mu jako šlo? Když bych přijel poprvé do Hong Kongu, tak bych tam určitě nestrašil malé děti 🙂

V žádném kung-fu filmu nesmí chybět pořádná zrada. Ani tady nechybí, ale kupodivu není na začátku, aby film mohl být o pomstě. Místo toho je téměř na konci a opravdu mě překvapila, takže neřeknu kdo koho zradí. Pro nějakou pomstu už nezbylo místo, takže se odbude velmi stručně.

Bojové scény jsou klasické retro. Nejsou tak efektní, jako v dnešních akčních filmech, ale za to jsou reálné. Nejsou zrychlené, Bruce Lee je skutečně takhle rychlý a jsou téměř bez triků. Závěrečný souboj v koloseu, Bruce Lee x Chuck Norris, je jednou z nejznámějších bojových scén v kung-fu filmech.

Hudba k filmu byla velmi jednoduchá, ale netradiční, decentní a do filmu se hodila. Dabing je takovej trochu srandovní. Mluví to dospělí lidé, hlas mají jako dospělí lidé, ale intonací a skladbou věty to zní jako děti.

O filmu:

Cesta draka / Drak přichází
(Way of the Dragon / Fury of the Dragon)
Hong Kong, 1972, 100 min
Režie: Bruce Lee
V hlavních rolích: Bruce Lee, Chuck Norris, Biao Yuen, Ching-Ying Lam


Autor článku:
mcl