Leonardo DiCaprio a Tom Hanks v hlavní roli dobrodružného, lehce humorného, filmu Stevena Spielberga na motivy skutečné události. Frank W. Abagnale postavil svoji kariéru na padělání čehokoliv, co padělat lze, aby se nakonec stal uznávaným odborníkem na rozpoznávání falzifikátů.

Základní dovednosti potřebné pro výkon svého povolání získal Frank W. Abagnale (Leonardo DiCaprio) od svého otce, který v tomto ohledu také nebyl žádný svatoušek. Frankova schopnost věrohodně blafovat se ale projevovala už na střední škole, kde se vydával za suplujícího učitele francouzštiny a nějaký čas takto učil svoje nic netušící spolužáky. Zkoušel je, dával jim domácí úkoly, plánoval třídní výlet… až museli jeho rodiče na kobereček do školy.

Neusnul však na vavřínech. Když se v jeho šestnácti letech rodiče rozváděli, byl postaven před neřešitelný úkol: s kterým z rodičů zůstane? Aby se tomuto rozhodnutí vyhnul, utekl z domova a dal se na dráhu profesionálního podvodníka. S nekrytými šeky vyrazil na cestu po Spojených státech a užíval si peněz, zatímco mu byl v patách agent FBI Carla Hauratthy (Tom Hanks). Falšoval co se dalo, vydával se za koho chtěl, a tak mohl bez jakýchkoli zkušeností vykonávat náročná povolání, jako je pilot přední letecké společnosti, doktor na klinice nebo právník.

Tak začala hra na kočku a na myš, během které Frank připravil agentům FBI mnoho bezesných nocí. Tato hra nakonec vyústí v zajímavý vztah mezi Frankem a Carlem. Carel, jako agent FBI, chce Franka pochopitelně chytit, ale vlastně s ním částečně sympatizuje, částečně ho obdivuje a v zásadě by mu i rád nějak pomohl. Také si uvědomuje, že to vlastně není žádný nebezpečný zločinec, nicméně podvody, díky nimž si přišel na několik milionů dolarů, není možné přehlížet.

Závěr filmu není nijak překvapující, vlastně k němu celý film zhruba od poloviny směřuje. Nicméně ale není moc pravděpodobný. Kdyby to nebylo podle skutečnosti, řekl bych, že takhle to může dopadnout jen v americkém filmu, ale ve skutečnosti se takové věci nedějí. Ale zřejmě se pletu. Celkově se jedná o nenáročnou, ale kvalitní, zábavu, která výborně pobaví asi každého.

O filmu:

Chyť mě, když to dokážeš
USA, 2002, 141 min
Režie: Steven Spielberg
V hlavních rolích: Leonardo DiCaprio, Tom Hanks, Christopher Walken, Martin Sheen, Amy Adams, James Brolin, Brian Howe, Frank John Hughes, Steve Eastin, Jennifer Garner, Elizabeth Banks, Alex Hyde-White, Lilyan Chauvin, Robert Curtis-Brown, Nathalie Baye, Christina Cindrich, Stephen Dunham, Kam Heskin, Jessica Collins


Autor článku:
mcl