Akční horor odehrávající se mezi nebem a peklem, tedy na Zemi, natočený podle komixové předlohy Hellblazer od Alana Moora.

Constantine je zkušený exorcista, který likviduje démony porušující Rovnováhu mezi původními velmocemi (nebem a peklem). Ani není tak důležité, co dělá, jako proč to dělá. Pokud myslíte, že z dobré vůle, jste vedle. Constantine je sebevrah, kterého doktoři vytáhli hrobníkovi z lopaty a jako sebevrah nemůže do nebe. Žije však v představě, že si velkými dobrými skutky vstupenku do nebe znovu koupí.

Hned na začátku filmu si Constantine zapálí cigaretu a pak už celý film odpaluje jednu od druhé. Už při tom prvním záběru mě napadlo, jakéže cigarety to kouří a která tabáková společnost snímek tučně sponzorovala? Jenomže celý film je tak trochu protikuřácká propaganda. Hned na začátku se dozvíme, že náš hrdina má pokročilou rakovinu plic a zbývá mu pár měsíců, nanejvýš rok, života. Navíc je to líčeno velmi sugestivně, takže si to kuřáci skutečně vychutnají. Scéna kdy Lucifer odebírá Constantinovi z plic černé kusy tkáně je opravdu nechutná.

Vládce pekel, ztvárněný jako charizmatický cinik, se na Constantina teší už několik let a tak si pro přijde osobně. Nebe a peklo kdysi uzavřeli sázku o lidské duše. Jsou daná pravidla a je pouze na lidech, kam se dostanou. Ani jedna strana však nemůže (nesmí?) sestupovat přímo na Zem a její obyvatele ovlivňovat. To se však nyní začalo dít. Nemožné a neuvěřitelné se stalo skutečností a démoni se ve formě lidí posedlých ďáblem, ale hlavně pomocí jakých si pekelných prostředníků, dostávají přímo mezi lidi a chystají něco strašného.

Peklo je, stejně jako nebe, pojato velmi originálně a netradičně. Není totiž ani nad zemí ani pod zemí, ale leží přímo v pozemském světě. Když tam jste, vidíte náš normální svět, ale ošklivý, zlý, zničený… Podobně, ale opačně, je znázorněno nebe, ale to se ve filmu mihne jen chvilku. Co mě trochu dostalo byl archanděl Gabriel. Jednak měl velmi zvláštní smysl pro humor a pak to byla žena. Tedy archandělka Gabrielka. A nakonec přišla o křídla a dostala do huby.

Vraťme se však ještě na začátek. Rakovina plic Constantinovi jeho plány naruší. Vstupenku do nebe si totiž zřejmě nestihne vysloužit. Gabrielka ho navíc pěkně usadí, protože na jeho dobré skutky řekne jen "Vždyť to neděláš pro dobro, děláš to pouze pro sebe, aby ses vykoupil." Do všeho se ale zaplétá policistka, jejíž sestra (dvojče) za podivných okolností spáchala sebevraždu a skončila v pekle. A Constantine udělá něco, co vůbec neplánoval…

Komixovou předlohu jsem bohužel nečetl, takže nemůžu srovnávat. U každého filmu natočeného podle komixu se však najde velká část fanoušků, která nebude spokojena s jakýmokoliv filmovým zpracováním své nedoktnutelné relikvie, takže dělat výčet rozdílů a chyb proti komixu je asi zbytečné. Komix ale z Constantina příliš cítit není. Kdybych předem nevěděl, asi by mě to ani nenapadlo.

O filmu:

Constantine
USA, 2005, 121 min
Oficiání web: Constantine
Režie: Francis Lawrence
V hlavních rolích: Keanu Reeves, Rachel Weisz, Shia LaBeouf, Djimon Hounsou, Max Baker, Pruitt Taylor Vince, Tilda Swinton, Michelle Monaghan, Peter Stormare, Suzanne Whang


Autor článku:
mcl