Dnešního dne naše kina obohatí jeden „béčkový“ horor – Gothika, sci-fi film Výplata, Costnerův western Krajina střelců a Povídky z kuchyně.

Gothika

Skvělá a uznávaná psycholožka Dr. Miranda Grey (Halle Berry) je expertkou na posuzování toho, co je racionální. Co je logické. Co nezachází za hranice příčetnosti. Pod vedením svého manžela (Charles S. Dutton), vedoucího oddělení psychiatrie Woodwardské ženské věznice, léčí nebezpečně psychicky narušené pacientky, mezi které patří i Chloe (Penélope Cruz) – charismatická vražedkyně, jejíž svědectví o satanistickém mučení jsou uvážlivou doktorkou považovány za pouhý výplod paranoidní mysli. Po setkání s tajemnou dívkou se však její spokojené manželství a vyrovnaný život změní v nejhorší noční můru. Když se Miranda probudí po hrůzné autonehodě, se zděšením zjistí, že její manžel byl zavražděn a všechny stopy směřují právě k ní. Zatímco se snaží přijít na to, za jakých okolností by vůbec mohla spáchat podobně brutální a otřesný čin vůči člověku, kterého milovala a obdivovala, ocitá se uvězněná ve Woodwardu mezi svými bývalými pacientkami.

Chování doktorky, která si z osudné noci pamatuje pouze několik nejasných vizí tajemné dívky, se postupem času stává čím dál tím více nevyzpytatelným. Zoufalá snaha, s níž se pokouší dokázat svou nevinu, je jejím bývalým spolupracovníkem Dr. Pete Grahamem (Robert Downey Jr.), který je soucitný, avšak zároveň velmi skeptický, vnímána jako začátek sestupu do hlubin šílenství. Miranda postupně začíná věřit, že se jí zmocnily nadpřirozené síly, které jsou odhodlány se pomstít i za cenu toho, že ji připraví o rozum. Zatímco ji Chloe stahuje do svého osobního pekla, musí Miranda zjistit, zda skutečně směruje k branám šílenství… nebo pouze blíže k pravdě.

Výplata

Hlavním hrdinou Výplaty je vynikající odborník přes elektrotechniku, kterého si firmy najímají na nekalo-konkurenční práci a pak, aby nemohl nic říct, mu vymažou paměť. Po jednom takovém výmazu přijde Michael Jennings (Ben Affleck) o vzpomínky na tři roky svého předchozího života. Za to je mu slíbena velmi lákavá odměna ve výši 90 milionů dolarů. Když se však po výmazu Jennings pídí po své odměně, dostane jen obálku s několika na první pohled bezcennými věcmi. Např. sluneční brýle nebo jízdenka. Celý další příběh je pak o tom, že Jennings v zapeklitých situacích vždy musí správně použít ten který předmět z obálky a tak nad všemi a vším zvítězit. Věrně mu v tom pomáhá jeho přítelkyně Rachel (Uma Thurman)

Krajina střelců

Western, ve kterém si Kevin Costner nejen zahrál, ale taky ho režíroval prý sice hýří romantickými záběry, ale jinak děj filmu poněkud vázne. Já osobně nejsem velkým příznivcem tohoto žánru, a proto se mi ani nechce o tomto filmu nějak zvlášť rozepisovat. Kdo má však rád western nebo aspoň Kevina Costnera, tak si cestu do kina stejně najde.

Povídky z kuchyně

Téma norsko-švédského filmu je velmi zajímavé a na první pohled i hodně veselé. Pozorovatel Folke je v rámci jakéhosi průzkumu přidělen do kuchyně starého mládence Isaka, aby pozoroval jak se tento muž pohybuje po místnosti pohybuje a jak pracuje. Folke má pouze sedět na vysoké židli v rohu místnosti a pozorovat. Pozorovatel a pozorovaný se spolu nemají bavit. Přesto se o to Folke pokouší. Zprvu nepřátelské Isakovo chování se časem změní v zajímavé přátelství s původním vetřelcem. Jak někteří diváci tvrdí, nejde o klasickou komedii, ale přesto se většinu filmu prostě musíte smát. Mno, jen si to představte, že v vám v kuchyni u stropu sedí chlap a kouká na vás 🙂


Autor článku:
filmon