Tento čtvrtek nám přichystal čtyři nové premiéry: bojový film z japonské občanské války Poslední samuraj, animovanou disneyovku Medvědí bratři, pohádkové muzikální drama Iknognito a novozélandský film z maorského prostředí Pán velryb.

Poslední samuraj

Japonsko 1870. Občanská válka zuří zuřivou zuřivostí. Japonský císař se s pomocí svén nově zřízené armády zlikvidovat kastu samurajů, kteří odmítají dobrovolně vydat své území. Na pomoc císaři přichází veterán americké občanské války, kapitán Nathan Algren (Tom Cruise), který s sebou přináší nejen nejnovější zbraně, ale i ochotu s nimi naučit císařskou armádu zacházet. Po úspěšném treningu přichází první ostrý střed se samurajskými bojovníky, kteří ale nově vycvičenou císařskou armádu rozpráší. Zraněný Algren se ocitne v jejich zajetí. Místo jisté smrti však dostane možnosti poznat samurajský způsob života, jejich morální kodex a motivaci. Postupně je světem samurajů stále více fascinován. Na obzoru se však schyluje ke konečné bitvě a Algren se ocitne před nejdůležitějším rozhodnutím, na kterou stranu se přidat.

Medvědí bratři

V novém vzrušujícím animovaném dobrodružství z produkce studia Walta Disney se vydáme do nádherné krajiny v severozápadní Americe, kde se odehrává příběh chlapce Kenaie. Jeho život se nečekaně změní v okamžiku, kdy jej Velký duch promění v medvěda – zvíře, které mladý Kenai nenávidí nejvíce. Ve své nové podobě se spřátelí s medvědím mládětem jménem Koda a pomalu začíná přemýšlet, jak se vrátit do svého lidského těla. V patách je mu však jeho bratr, který chce Kenaie pomstít, aniž by věděl, že pronásleduje jeho samého…

Inkognito

Příběh pohádkového muzikálního dramatu Masked and Anonymous se odehrává v nedaleké budoucnosti a sleduje cestu zkrachovalého zpěváka Jacka Fate (Bob Dylan), který v podvečer velkého benefičního koncertu svádí souboj se svými osobními problémy. Uprostřed bezejmenné země, devastované nekonečnou a nesmyslnou občanskou válkou, ve které už nikdo neví, za co vlastně bojuje, se setkáváme s alkoholickým manažerem a promotérem jménem Uncle Sweetheart (John Goodman), který se zoufale snaží zorganizovat benefiční televizní koncert, aby mohl splatit své dluhy z hazardních her. Jeho jedinou hvězdou je však Jack Fate, kterému v minulosti dělal manažera.

Pán velryb

Novozélandský film o maorské vesnici, v níž si každá generace volí svého vůdce – Pána velryb. Tím však může být pouze muž a současný pán velryb má pouze vnučku Pai a nemůže se smířit s tím, že v jeho rodě není mužský potomek. Když nenalezne svého nástupce ve vlastní krvi, musí vyzvat obyvatele vesnice, aby mu poslali 12-ti leté hochy, z nichž se jeden stane Pánem velryb.


Autor článku:
mcl