Tento týden přináší nevídané množství premiér, a to hlavně díky desátému ročníku Projektu 100. Z "normálních" filmů budou mít nyní premiéru Pán prstenů: Návrat krále, Kdo zabil Pamelu Rose? a Snílci. Projekt 100 letos přináší:
Fanny a Alexandr, Příběh z Tokia, Zuřící býk, Casablanca, Spalovač mrtvol, Rosemary má dětátko, Návrat, Annie Hall, Sloní muž, Kdo zabil Pamelu, Rose?.

Pán prstenů: Návrat krále

Rozepisovat se o tom, o čem bude třetí díl kultovního cyklu je asi zbytečné. Kdo se nemůže filmu dočkat, tak už to dávno ví a kdo ještě neviděl ani jeden díl (jako třeba já), tak ten se asi na třetí pokračování stejně nevypraví. Takže všem fanouškům můžu jen popřát, ať je prsteny ani do třetice nezklamou a zasvěcenou recenzi určitě zanedlouho přinesou buď Vorvaň nebo Bart.

Snílci

Sexuální experimenty dvojice Francouzů a jednoho Američana na pozadí roku 1968 doplňované citacemi z kultovních filmů. To je nejnovější dílko Bernarda Bertolucciho, které, jak chytré hlavy tvrdí, „završuje pomyslnou trilogii „pařížských“ filmů, kterou zahájil Konformistou a v níž pokračoval Posledním tangem v Paříži“.

Kdo zabil Pamelu Rose?

A je tu další Francie. Tentokrát jde o francouzskou detektivní komedii parodující americké krimi. Hlavními hrdiny jsou dva nesourodí detektivové vyšetřující vraždu výše uvedené dámy. Pánové si sice příliš nerozumějí, ale případ je případ a musí se vyřešit…

Spalovač mrtvol

Film na motivy knihy Ladislava Fukse, která sama o sobě i bez filmového ztvárnění nahání docela hrůzu. Hlavní hrdinou je pan Karel Kopfrkingl, obětavý zaměstnanec pražského krematoria a vzorný otec rodiny, který důsledně dbá o řádný chod domácnosti a všestrannou výchovu svých dětí. Rád předčítá ze své oblíbené knihy o Tibetu. Tíživá atmosféra napjaté doby násobí všeobecný strach. V měšťáckém stereotypu žijící Kopfrkingl spolupracuje s nacistickými okupanty a s obludnou samozřejmostí se zbavuje všeho nebezpečného ve svém okolí, včetně členů vlastní rodiny. Jeho velká a nebezpečná kariéra začíná…

Fanny a Alexandr

Nepříliš šťastný příběh rodiny Ekdahlových, který těží z autorova dětství a měl se stát jeho posledním dílem. Neštěstí rodiny spočívá v tyranském biskupovi, kterého si matka Alexandra a Fanny vezme po smrti jejich vlastního otce. Chováním nového otčíma trpí zejména malý Alexandr, který je biskupem tvrdě trestán a ponižován. Vše však dobře dopadne a v rodině opět zavládne klid a radost ze života.

Příběh z Tokia

Stárnoucí manželský pár přichází do Tokia navštívit své děti a vnoučata. Ani syn, který se stal lékařem, ani dcera, která je vedoucí kosmetického salónu, však na rodiče nemají čas. Rozčarovaní rodiče se po čase vrátí domů. Matka onemocní a krátce na to umírá. Nyní je na dětech, aby se vydaly na cestu k rodičům… I přes jednoduchý děj se podařilo Jasudžirovi Ozuovi natočit film, který je nejen jeho mistrovským dílem, ale patří ke klenotům světové kinematografie. Režisér ve filmu neokázalou a citlivou konfrontací různých generací nastavil zrcadlo problémům své doby.

Casablanca

Američan Rick Blaine rozjíždí v době Druhé světové války v Casablance noční podnik. Chodí sem každý, kdo potřebuje třeba falešný pas, nebo má chuť si trochu zahazardovat. Jednou do Rickova podniku zavítá bojovník proti fašismu Victor Laszlo (ačkoliv s maďarským jménem, tak podle scénáře muž českého původu) společně se svou ženou Ilsou. Chtějí sehnat vízum a co nejdříve uprchnout před gestapem do USA. Rick ale v Lazslově ženě poznává svou bývalou přítelkyní. Zanedlouho se dá pár znovu dohromady a plánují společně útěk… Film byl roku 1942 vyhlášen Americkou akademií za nejlepší snímek, navíc získal Oscara za scénář a režii. Nominován byl na dalších 5 Oscarů.

Rosemary má děťátko

Vynikající adaptace známé stejnojmenné knižní předlohy. Příběh Rosemary (Mia Farrow) – mladého děvčete z Omahy, které žije na Manhattanu se svým manželem (Cassavetes), hercem toužícím po slávě a úspěchu – je vyprávěn jejíma očima. Manželé hledají byt. Jejich nový domácí je k nim možná až moc milý. Jedné noci má Rosemary po večírku u domácích hrozný sen: zdálo se jí, že byla zavlečená do jakési orgie provádějící společnosti, připoutaná na lůžko a znásilněná jakýmsi netvorem. Celá řada okolností, které provázejí její těhotenství, ji stále více nutí přemýšlet nad tím, že to možná nebyl strašný sen, ale ještě hroznější skutečnost.

Annie Hall

V tomto filmu svým pečlivým scénářem a režií rozbíjí Woody Allen všechna pravidla a podsouvá divákovi pocit, že se může stát cokoli. Allen z nás dělá účastníky svého filmu tím, že mluví do kamery, vypráví nám vtipy a diskutuje s námi o svém názoru. Používá animace, fantasii, titulky vysvětlující, co si postavy myslí… Neurotický a romantický Alvy Singer se zamiluje do venkovské dívky ze středozápadu Annie Hall, která touží po tom, aby se stala zpěvačkou. Tak jednoduchý a prostý příběh rozehrál Woody Allen do neuvěřitelné série svých poťouchlých vtipů a postřehů ze života, které se můžou týkat každého z nás.

Sloní muž

Jedná se o Lynchův druhý, komerčně neobyčejně úspěšný film. Příběh znetvořeného muže, natočený podle vzpomínek pamětníků F. Trevese a A. Montagua. Lynch v něm projevil zálibu v bizarnosti a krutosti, patrnou už v jeho prvotině. Osud Johna Merricka, „sloního muže“, který skutečně žil na přelomu století, je však líčen s akcentem na humanistické vyznění příběhu jeho utrpení. D. Lynch pojal film jako odsouzení předpojatosti společnosti vůči „nenormalitě“ a jako výzvu k přijímání odlišnosti. Film je černobílý a kamera F. Francise mu dává expresionistické ladění souznějící s jeho dramatickým obsahem.

Zuřící býk

Další film na motivy knihy, tentokrát životopisné. Přivádí nás do prostředí profesionálního boxu, kde sledujeme osudy legendárního šampiona střední váhy Jakea La Motty. Film sleduje Jakeovu sportovní kariéru komplikovanou vlivnou mafií i jeho osobní život. Zřejmě bych ho nedoporučila slabším náturám, které nemají rády brutalitu a násilí.

Návrat

Na závěr dnešní rozsáhlé exkurze do světa premiér nám zbyl debutní snímek ruského režiséra Andreje Zvjaginceva z roku 2003. Film se mu, zdá se, povedl, protože na loňském festivalu v Benátkách získal Zlatého lva. Jde o příběh dvou bratrů a jejich otce, který se u nich nečekaně zjevil po několika letech. Během výletu na tajuplný ostrov udílí otec synům rady do života, kterých se jim díky jeho dlouhé nepřítomnosti zatím nemohlo dostat. Starší Andrej otce jakžtakž akceptuje, kdežto Ivan se staví otci na odpor. Mnoho času pro navázání skutečně rodinných vztahů však ani jednomu ze tří hlavních hrdinů nezbývá…


Autor článku:
filmon