Tento týden mají premiéru hned dva české filmy najednou. Ba co filmy, seriály dokonce! Nechme se překvapit, co od pokračování úspěšných předchozích dílů (z kasovního hlediska myšleno) máme očekávat.

Našel jsem pro vás oficiální texty distributora, ale myslím si, že je stejně nebudete číst. Proč? Protože Básníci jsou profláknutí, málokdo je asi neviděl. Koneckonců je to pátý díl a svým způsobem klasika (podobně jako „další sociální jistoty a první dovolená v Jugoslávii“, že ano). Takže na to buď půjdete nebo ne, bez ohledu na to, jaký je scénář. Osobně jsem ale viděl všechny díly až v televizi a neočekávám, že tenhle díl bude taková bomba, že to ten rok do uvedení filmu na ČT nevydržím.

No a ke Kameňáku. Kdo viděl první díl Kameňáku, tak asi ví, jestli se má radši shovat nebo běžet do kina. A kdo ho neviděl (jako já), měl určitě dobrý důvod do kina nechodit. Tak proč by(ch) ksakru měnil návyky??

To jsem udělal pěknou reklamu českému filmu, co? Asi bych se měl stydět… Ale za svým názorem si stojím, proto se na mě vykašlete, anebo mi napište komentář. Že mám ale pravdu?

Jak básníci neztrácejí naději

Režie: Dušan Klein
Hrají: Pavel Kříž, David Matásek, Tereza Brodská, Josef Somr, Jana Hlaváčová, Pavel Zedníček, Lukáš Vaculík, Lenka Kořínková a další

Štěpán nastupuje jako lékař do rychlé záchranné služby, kde v dispečinku kraluje jeho bývalá sestřička – výřečná Tonička. Vzápětí mu umírá maminka, která už byla dlouho nemocná. A aby těch katastrof nebylo dost, Štěpána postihne živelná pohroma – dočasně se k němu nastěhuje jeho kamarád Kendy, kterému se rozpadlo manželství a jeho bývalá manželka Sylvie jej vykázala z bytu. Ani vztah Štěpána se Superpopelkou Ute, jinak majitelkou lékárny U Černé Madony a dalších čtyř lékáren, není nijak dokonalý. Nevzali se a léty jejich vztah zevšedněl a zešedivěl… U Černé Madony však nastoupila nová lékárnice Anička, která je nejen hezká, ale má pocit, že musí Štěpánkovi pomoci – a tak začíná nový vztah… Kendy se všemožně snaží prosadit a udržet v reklamní branži, a proto opět vtahuje Štěpána do své práce. Štěpán se přihlásí na konkurs ředitele do místní nemocnice, která je před krachem, a vyhraje ho. Naráží však na zkorumpovanou síť nejrůznějších podvodníků, od ministerských úředníků, politiků až po takzvané podnikatelé, kterým jde jenom o peníze. Otráven politikařením a intrikami Štěpán rezignuje na tuto funkci a vrací se k práci, která má smysl a dává naději – k záchrance… Mezitím dochází k definitivnímu rozchodu s Ute, ale najednou i Anička, vinou nedorozumění, zmizí ze Štěpánova života… Štěpán se rozhodne ji stůj co stůj najít… kde však básníci potkávají naději?.

Kameňák 2

Režie: Zdeněk Troška
Hrají: Václav Vydra III., Marek Vašut, Josef Laufer, Monika Absolonová, Jana Andresíková, Hana Čížková, Marta Kubišová, Lubomír Lipský, Dana Morávková, Jaroslava Obermaierová, Jana Paulová, Helena Růžičková a další

Kameňák 2, inspirovaný opět známými i méně známými „kamennými“ vtipy (režisérovi Zdeňkovi Troškovi se jich od diváků sešlo na neuvěřitelných šedesát tisíc!) přímo navazuje na první díl, který končí vytrysknutím modrého erektivního pramene ze skály na zámku v Kameňákově. Zázračný vliv modrého pramene na potenci způsobí v městečku nebývalý poprask a jeho blahodárnou sílu okusí i stará Kropáčková. Jak náhle se však pramen objevil, tak i zmizel. Ale zmizel opravdu? A kam? To ví nejlépe zákeřná babka Kropáčková, která se v druhém dílu stává postrachem mladých mužů v městečku. Ti končí na policejní stanici coby oběti znásilnění a následně pak v péči doktorky Heleny na psychiatrii. Na policejním náčelníkovi Pepovi Novákovi je, aby tyto neuvěřitelné události vyšetřil, tím spíš, že oběťmi chtivé babky se stávají i jeho podřízení. Zmizení modrého pramene – lukrativního předmětu podnikání – nedá spát ani místním mafiánům. Všechny stopy vedou neomylně do domku Kropáčkové v podzámčí…


Autor článku:
bart