Taky nevíte, co je to Prada? Pak jste na tom podobně jako Andrea, hlavní hrdinka této komedie. Vy asi bez této znalosti vcelku lehce proplouváte životem, ale Andrea dostala místo asistentky šéfredaktorky předního módního časopisu. Nejenže časopis nikdy nečetla, nejradši má oblečení ze sekáče, ale ani netuší jak se píše „Gabbana“ :-).

A o tom to je. Její poměrně despotická šéfová Miranda (Meryl Streep) je workholik, pro kterou je svět módy vším a sama reguluje módní trendy. Stačí jedno zašpulení rtů a celá kolekce vyhlášených módních návrhářů jde do kytek. Jak všichni ve firmě prohlašují, za místo její asistentky by daly život miliony dívek, ne tak Andrea (Anne Hathaway). Jejím snem je psát pro solidní články pro solidní noviny a práce u Mirandy je jen trpěná přestupní stanice, jen řádek v jejím životopise, který jí má do novin pomoct.

A tak ačkoli se to Andree moc nelíbí, začne se manýrům Mirandy podřizovat. Nejdřív proběhne nutná změna vizáže z chudinky na „modelku“, takže Andrea vymění své civilní oděvy a bagančata za trendové modely včetně bot na jehlách. A propos, nechápu, jak by normální člověk mohl v takových botách lítat celý den po New Yorku a shánět tu šátky, tu steak, tu kafe, tu rukopis ještě nevydaného Harryho Pottera :-). V tomto „modelka“ stylu taky Andrea přistoupí na Mirandino pracovní tempo a plnění více či méně pracovních úkolů (viz zmiňovaný Harry).

Tak dlouho se ovšem chodí se džbánem pro vodu, až začnou Andreu opouštět přátelé a zprvu nepřístupná Miranda prohlásí, že v Andree vidí kusí sebe.To je právě tak akorát, aby si Andrea uvědomila, kam až se to vlastně dostala. Takže happy end? Samozřejmě.

Meryl Streep byste za šéfovou asi opravdu nechtěli. Její Miranda je opravdu nesnesitelná, ale zároveň cítíte, že i ona je jen člověk a má určitě svých osobních problémů víc než dost. Anne Hathaway je na první pohled křehká květinka, zvlášť když se šik obleče – a pěkných oblečků si ve filmu opravdu užijete :-), ale přitom je to bojovnice, která si vlastně jde jen za svým cílem. Sympatická postava je pak Mirandin dlouholetý spolupracovník, holohlavý Stanley Tucci, který Andree pomáhá pochopit Mirandino chování a celý svět, do kterého spadla. A je to taky on, kdo z ní udělá krásnou labuť. Co do příběhu rozhodně nečekejte žádná překvapení, dopadne to přesně tak, jak čekáte. Nudit se však nebudete, protože film chvátá stejným tempem, jakým Miranda prohání Andreu :-).

O filmu:

Rok: 2006
Oficiální stránka filmu: The Devil Wears Prada
Režie: David Frankel
Kamera: Florian Ballhaus
Scénář: Aline Broh McKenn
V hlavních rolích: Meryl Streep, Anne Hathaway, Emily Blunt, Stanley Tucii
Délka: 109 minut


Autor článku:
filmon