Dannyho banda se po čas opět schází, ovšem ne zrovna dobrovolně. Majitel kasina, Terry Benedict, si nenechal líbit, že ho parta šikovných lupičů před pár lety připravila o pěkných pár milionů a chce je zpět.

A tak se Danny, Rusty, Linus, Bombař, skládací Číňan a všichni ostatní opět potkávají, aby zjistili, že jim z jejich famózní loupeže zbylo jen pár drobných a je tudíž potřeba si na splacení „dluhu“ vydělat. Hoši se tedy opět dávají do práce a předvádějí skvělou lupičskou týmovou práci.

Od shlédnutí jedničkových parťáků už uběhl nějaký ten měsíc, a tak pro mě byl začátek dvojky trochu chaotický. Během několika minut totiž divák obletí doslova celý svět, aby byl svědkem toho, co v současnosti všichni kumpáni dělají a jak je Benedict (Andy Garcia) upomíná o své peníze. Chvíli mi také trvalo, než jsem uvykla nezvyklému stylu konverzace mezi Dannym (George Clooney)a Rustym (Brad Pitt) a ostatně i v rámci celé bandy (a to ani nemluvím o scéně v amsterodamské hospodě, kde Danny a Rusty domlouvají kšefty. Z té jsem pochopila asi tolik, co mladý Linus:-).

Aby parta vrátila Terrymu jeho peníze, vydává se na pouť po Evropě. Oproti jedničce, která se odehrávala více méně na jednom místě, jsme tak ve dvojce tu v Amsterodamu, tu v Paříži, tu v Římě. Dannyho parťákům přitom nejde jen o život, pokud Benedictovi nevrátí ukradené miliony, ale taky o prestiž. Do celé lapálie se totiž ještě vloží další lupič, mistr svého oboru, kterého se obává i policie, „noční lišák“. Ten Dannyho vyzývá k souboji o jakési čestné místo krále lupičů.

Kromě toho práci bandy lehce komplikuje urputná agentka Europolu Isabel (Catherine Zeta- Jones), která se navíc zapletla s Rustym a tak o zádrhely není nouze. Dannyho parťáci 2 jsou svižnou, místy až moc svižnou, komedií, které sice nechybí šarm a vtip jedničky, ale dá to trochu práce udržet pozornost a nit. V této rychlosti navíc bohužel ubylo jakýchsi technických detailů jejich profese, které pro mě také činily jedničku hodně přitažlivou. Co však filmu i nadále zůstalo, je vždy „prudce elegantní“ a věčně se živící Rusty, o kterém nyní navíc není pochyb, že je opravdu na holky :-).

O filmu:

Rok: 2004
Režie: Steven Soderbergh
Scénář: George Nolfi
Kamera: Chris Connier, Steven Soderbergh
V hlavních rolích: George Clooney, Brad Pitt, Julia Roberts, Matt Damon, Catherine Zeta-Jones, Andy Garcia

Délka: 120 minut


Autor článku:
filmon