Devátý den je film více politický než válečný založený na skutečném příběhu z 2. světové války. Hlavním hrdinou je lucemburský kněz Kremer propuštěný „na podmínku“ z koncentračního tábora v Dachau. Pokud během svého devítidenního propuštění splní svůj úkol, bude volný. Pokud se pokusí o útěk, všichni jeho spoluvězni – faráři budou zabiti.

Kremerovým protihráčem je ambiciózní gestapácký důstojník Gebhardt (August Diehl), který dostal za úkol dohlédnout, aby zásadový farář během oněch devíti dní přesvědčil lucemburského biskupa k přislíbení spolupráce církve s Hitlerem. Jejich poměrně dlouhé politicko-náboženské debaty tvoří do značné míry základ filmu a o to je horší, že pro mě místy byly docela nepřehledné. Kremer (Ulrich Matthes) byl v podstatě Gebhardtem postrkován přijmout podobnou úlohu jako kdysi Jidáš.

Film by zřejmě nebyl takovým jakým je, nebýt právě hlavního protagonisty Ulricha Matthese, který je v roli kněze hodně přesvědčivý. Jestli si z filmu budu něco pamatovat, tak rozhodně výraz jeho tváře. Skvěle hraje postupný vývoj své postavy. Zprvu představuje totálně vyčerpaného, vyděšeného, ale přesto duševně silného vězně, jemuž strach i zloba kouká z očí. Postupně s tím, jak se mu po propuštění vrací fyzické síly, vrací se mu i kuráž bojovat. Původně poklidný a hloubavý člověk se dokáže pořádně a spravedlivě rozčílit, ale chvilku poté už zase nasadí svou kamennou tvář.

Vzhledem k tomu, že Devátý den se částečně odehrává v koncentráku, nevyhnul se klasickým atributům těchto filmů. Tedy demonstraci toho, jak bylo v lágrech s vězni nelidsky zacházeno. Nejen scény násilí páchaného na církevních hodnostářích (ukřižování, bití), ale i pochmurné zimní počasí a samozřejmě samo téma, mají na svědomí celkově velmi depresivní charakter filmu. Kromě zásadního rozhodovacího farářova dilematu film dále přibližuje v té době zřejmě klasickou reakci Kremerovy rodiny. Zprvu nadšené přivítání, radost z neočekávaného shledání, ale později obavy o svůj vlastní život v případě, že svůj úkol Kremer nesplní nebo se dokonce pokusí o útěk.

Devátý den je rozhodně silný film, který vás nenechá chladnými. Za zmínku možná stojí, že se natáčel částečně také v Čechách, takže v titulcích narazíte na řadu českých herců.

O filmu:

Rok: 2004
Oficiální stránka filmu: Der Neunte Tag
Režie: Volker Schlöndorff
Scénář: Eberhard Görner, Andreas Pflüger
V hlavních rolích: Ulrich Matthes, August Diehl, Bibiana Beglau
Délka: 98 minut


Autor článku:
filmon