Další maďarská záležitost dorazila do našich kin. Nepočítám-li filmy typu Škyt, které stály na pokraji zájmu divácké veřejnosti, jde po loňském úspěchu Revizorů o druhý snímek, u kterého se nebudete nudit.


Celý děj se odehrává kolem partičky budapešťské mládeže složené z různých národnostních skupin s pro ně typickými rysy. Tahle partička se tak trochu nudí a nemá peníze, náštěstí má ale spoustu nápadů. Po skoro bych řekl mírně zdlouhavém úvodu, ve kterém jde spíše o vykreslení jednotlivých postav než o rozproudění děje (viz několik společně zpívaných písní), přichází Lakatoš s ideou získat peníze obstaráním si ropy a vědátor partičky vymyslí způsob, jak se dostat do pravěku a vyrobit si tam vlastní ložisko ropy.

Následuje poněkud ulítlá pasáž, ve které se mládež dostává pomocí stroje času do pravěku. Pokud ale zvolíme přirovnání District!u k South Parku, které se v recenzích častokrát objevovalo a má jisté opodstatnění, může si film tento ústřel dovolit stejně jako jeho americký protějšek. Obsahuje velmi originální nápady a navíc má výlet skupinky vpravdě fatální následky pro další vývoj lidstva (opravdu!).

Po návratu objeví partička v Budapešti ložisko ropy a začne ji postupně těžit, uzavře několik kontraktů a peníze se velmi rychle hrnou. To partičce v principu umožňuje užívat si s nabytými penězmi podle svého gusta (původním cílem cikánského chlapce Ricsiho Lakatoše bylo sbalit bílou dívku Julinku –dceru šéfa znepřáteleného gangu), samozřejmě pouze do té doby, než se objeví jisté problémy: s Američany, s nedostatkem ropy atd.

Sem tam si film rýpne do nějaké té obvyklé neřesti (policisté jsou vždy podplatitelní, Američané neznají zeměpis apod.) Vulgarita je ve snímku takřka všudypřítomná, ale je to asi přesně to, co bychom očekávali od prostředí, kde se postavy pohybují, a co do Distrikt!u přesně zapadá. Ději odpovídajícím podkresem je maďarský hiphop s údernými a vtipnými texty. Upoutá také animační technika: dvourozměrné postavy v trojrozměrných kulisách. Kreslené postavy mají hlavičky s reálnými, fotograficky ztvárněnými tvářemi.

Jak jsem se již zmínil, považuju District! za velmi vtipný film, samozřejmě s určitými předpoklady. Sorry, že se zase vracím zpět k již zmiňovanému South Parku: nemůžu si dovolit ho porovnávat s District!em co se týče kultu, ale rozhodně považuju distriktový humor za podobně absurdní a drsný, a proto vhodný pro stejnou cílovou skupinu diváků.

District!
Režie: Áron Gauder
Scénář: Viktor Nagy, László Jakab Orsós
Maďarsko 2004, 90 minut


Autor článku:
bart