Již potřinácté budeme mít příležitost zúčastnit se festivalu Dny evropského filmu, a to mezi 26. lednem a 5. únorem v Praze a mezi 6. a 15. únorem v Brně.

Třináctý ročník Dnů evropského filmu odstartuje 26. ledna 2006 v pražském kině Světozor premiérou filmu PÝCHA A PŘEDSUDEK/PRIDE AND PREJUDICE (r. Joe Wright, Vel.Brit., 2005, distribuce: Bontonfilm) za účasti Brendy Blethyn a dalších vzácných hostů. Ve Světozoru a v Aeru bude až do 5. února k vidění na padesát současných filmů z více než dvaceti evropských zemí. Pražskou část “Dnů” slavnostně zakončí předpremiéra filmu UTAJENÝ/CACHE (r. Michael Hanneke, Fr./Rak./Něm./It., 2004, distribuce: Intersonic) – účast režiséra Hannekeho a několika herců je ve slibném jednání.

Po skončení pražské části se celý festival přesune do Brna, kde se bude od 6. do 14. 2. hrát v Sále B. Bakaly a ve Scale. Paralelně s Brnem proběhnou “Ozvěny 13. DEF” v Olomouci, Uherském Hradišti a Českých Budějovicích.

Všechny filmy budou uváděny v původním znění (většina také s anglickými titulky) a budou přes sluchátka tlumočeny do češtiny. Milovníkům anglického jazyka je určeno oblíbené celonoční víkendové promítání bloku několika filmů – “Maraton evropského filmu” ve Světozoru, který se jako jediný do češtiny netlumočí. V Praze nebude chybět ani beseda u kulatého stolu (tentokrát na téma “Český film očima Evropy”), v Brně pak proběhne pokračování workshopu k filmové výchově na školách.

Podrobný program a všechny důležité informace najdete na www.eurofilmfest.cz, tištěné programy budou od půli ledna zdarma k dispozici ve všech festivalových kinech, na všech pořádajících ambasádách a na dalších místech.


Autor článku:
bart