Po čtyřech letech se do kina vrací trio poutníků ledovou krajinou. A s nimi samozřejmě VEVERKA!


Třemi hlavními hrdiny Oblevy jsou stejně jako v prvním díle mamut Manny, lenochod Sid a tygr Diego. Ti tři se spolu vydávají na další pouť: tentokrát nucenou. Musí se spolu s ostatními zvířaty dostat včas k lodi, která je zachrání od utonutí ve vodě, která se nahrne do jejich světa po velké oblevě. Cestou každý řeší nějaký svůj problém: Manny se cítí osamělý a hledá družku, Sidovi chybí seberealizace a sebevědomí a Diego má strach z vody. No a veverka? Ta se samozřejmě zcela soustřeďuje na žalud.

V prvním díle se všechna legrace v ději točí kolem lenochoda Sida, zde je ale komediální potenciál rozložen do více postav, vesměs nových. Jde především o vačičáky a mamutici-vačičačku (mamut, který si myslí, že je vačice, je vážně komický). Na některé momenty, kdy mamut visí za ocas na stromě, kdy na kládě jede do údolí, anebo se plazí „skryt“ za stromem, budete vzpomínat dlouho. Navíc se objevují nové vtipy spíše spíše pro dospělé než pro děti, například lehké narážky na vztahy mezi mužským a ženským pohlavím nebo nechuť starého ježka opustit své obydlí, takže divák staršího data narození (třeba 1975 jako já :-)) má větší šanci se pobavit.

No a to jsem se ještě vůbec nezmínil o šavlozubé veverce a jejích dalších lapáliích se žaludem. Tvůrci si jednoznačně uvědomili, kdo jim vydělal největší část peněz a komu je tedy potřeba dát příležitost vyniknout. A veverka nabídnutou šanci využila na rozdíl od některých břídilů z jiných filmů skvěle 🙂 Scény jako boj s čerstvě vylíhnutým mládětem supa, snaha o lapení žaludu na ledě nebo, v upoutávkách od loňského roku používané, zacpávání vytryskávající vody ze skály rukama nohama jsou velmi vydařené nejen animátorsky. A z animátorské stránky to lze říct o celém filmu: jakékoliv akční scény s vodou nebo ledovými krami jsou maximálně věrohodné.

Nic naplat, říkal jsem to již minule a teď si za tím stojím ještě více: doba ledová je prostě doba ledová… je zábavnější a akčnější. Doba ledová 2 tak potvrzuje nepsané pravidlo, že dvojky jsou u animovaného filmu prostě lepší než jedničky.

O filmu:

Oficiální web: Ice Age 2: The Meltdown
Režie: Carlos Saldanha
Scénář: Jon Vitti
V hlavních rolích: mamut Manny, lenochod Sid, šavlozubý tygr Diego, veverka Scrat, mamutice Ellie a dva blázniví vačičáci
USA 2006, 91 minut


Autor článku:
bart