V 50. letech vzrušila Ameriku aféra kolem senátora McCarthyho a jeho „honu na komunistické čarodějnice. Tuto téměř historickou látku si troufl zfilmovat George Clooney; a jeho druhý režisérský počin byste si neměli nechat ujít.


Dobrou noc a hodně štěstí se celé odehrává v televizním prostředí a soustřeďuje se téměř výhradně na pracovní životy objevujících se postav. Senátor McCarthy zachází příliš daleko se svými protikomunistickými aktivitami, a některé z nich jsou namířeny proti základním lidským právům. Hlavní postavou je slavný moderátor Edward R. Murrow, který se nebojí McCarthymu postavit: ve svých televizních relacích, které vždy ukončuje „Good Night, And Good Luck“ (tzn. odtud máme názec filmu), si dovoluje veřejně komentovat McCarthyho aktivity a získává si podporu veřejnosti. S vydatnou pomocí svého redaktorského týmu a za podpory vedení televize se mu boj úspěšně daří.


Z mého pohledu natočil George Clooney zajímavý film, ale rozhodně ne film, který bych označil nálepkou „drama“. Těžko říct, do jaké míry k tomu přispívá to, že událost, o které film vypráví, je nám Čechům poněkud vzdálená (z vlastních školních znalostí nevíme, o co přesně šlo). I když určité napětí film evokuje (víte, jaké to bylo za komunistů – zvlášť v 50. letech – a vidíte, že na obrazovce se děje cosi, s čím někdo mocný nesouhlasí nebo přinejmenším nemusí souhlasit), dějové zvraty a zásadní momenty se dějí spíše v zákulisí a do děje se dostávají způsobem, že někdo přiběhne a řekne, že se stalo to a to…

Nic to ovšem nemění na tom, že Dobrou noc a hodně štěstí je dobrým zážitkem vidět a) coby výborný dokument (Clooney použil například historické záznamy McCarthyho projevů!) a připomínku komunistických cenzorských dob a za b) jako film s perfektními hereckými výkony v čele s naprosto autentickým Davidem Strathairnem a s dokonale vystihnutou atmosférou 50. let umocněnou tím, že film je servírovaný v černobílé podobě (je nasnímaný na barevný film, ale převedený do černobílé formy).

Pozoruhodný z dnešního hlediska je také fakt, jak se v tehdejší televizi objevovaly cigarety: nejen v reklamách, ale také přímo v relacích. Davida Strathairna bez typické cigarety prakticky neuvidíte. Naštěstí se ale kouř vyskytuje pouze na plátně…

O filmu:

Oficiální stránka filmu: Good Night, and Good Luck
Scénář: Grant Heslov, George Clooney
Režie: George Clooney
V hlavních rolích: David Strathairn, George Clooney, Robert Downey Jr., Jeff Daniels, Patricia Clarkson
USA 2005, 93 minut


Autor článku:
bart