Vin Diesel v roli italského mafiána Jacka DiNorscia, souzeného za překupnictví narkotik, v dramatu podle skutečné události.

Dvouhodinový film amerického režiséra Sidneyho Lumeta (Psí odpoledne, Ďáblův advokát) mapuje nejdelší mafiánský proces v historii Spojených států amerických. Téměř dva roky vyslýchala porota nespočet výpovědí proti členům mafiánského gangu a jejich obhajoby, aby pak nad nimi vynesla šokující verdikt…


Jack DiNorscio, jeden z mafiánů a hlavní postava příběhu, zaujal v procesu především tím, že se rozhodl hájit sám. Nekultivovaný nevzdělanec s šesti třídami základní školy, naprosto neznalý zákona, založil svou obhajobu na řečech o lásce a rodině, jakožto nejdůležitějších věcech obyčejného člověka.


Vin Diesel, do té doby obsazován do rolí svalnatých hezounů, překvapuje. Exceluje v roli člověka, jenž ve vězení strávil půlku svého života, leč nikdy by se neupsal vládě ke spolupráci. Díky kouzlům maskérů zestárnul o několik let, ale podle jeho charakteristicky hrubého hlasu a tvrdých gest jej pozná snad každý. Diesel měl tu možnost setkat se se skutečným Jackem DiNorsciem (během natáčení snímku zemřel), aby mohl pochopit jeho jednání a cíle, za které bojoval.


Celý film se odehrává v interiérech, prostředí soudní síně může působit až klaustrofóbním dojmem. Tempo snímku je však svižné – nenudí, ani neuspává. Zatímco státní zástupce karikuje, zločinem prosáklou mafii v podstatě glorifikuje. Přestože tušíte, jak to asi celé skončí, se zájmem budete očekávat každou další Jackieho eskapádu. Rozhodně poutavý snímek dotýkající se konspirační teorie, leč nijak se nevymykající z řady těch ostatních. Ve výsledku průměr, jenž netřeba vidět znovu.

O filmu:

Find Me Guilty
Režie: Sidney Lumet
Scénář: Sidney Lumet, T.J. Mancini, Robert J. McCrea
V hlavních rolích: Vin Diesel, Ron Silver, Richard Portnow, Alex Rocco, Linus Roache
USA, 2006, 125 min
Oficiální stránky: Find Me Guilty


Autor článku:
karabekian