Na podzim 1991 v okolí Bermud řádil hurikán Grace, do kterého se již v jeho téměř konečné fázi náhle přimíchaly další frontální systémy a vznikla tak jedna obrovská bouře, které meteorologové říkají „perfect storm“ (dokonalá bouře) nebo také „no-name storm“ (beze jmenná). A přímo do jejího středu se v té době vydala rybářská loď z Gloucesteru Andrea Gail, která se vracela ze svého lovu.

Na základě skutečné události natočil o devět let později režisér filmů Nekonečný příběh nebo Ponorka Wolfgang Petersen dramatický příběh, v němž v hlavní dějové linii líčí průběh plavby Andrey Gail od jejího vyplutí až do jejího střetu s bouří. Hlavní role kapitána Billyho Tynea se zhostil George Clooney a role jednoho z rybářů Bobbyho Shatforda Mark Wahlberg. Film však není zrovna nejvhodnější příležitostí pro demonstraci hereckého umění. Většinu děje se všichni potácí zcela promočení po lodi a bojují s nebezpečným živlem. Dle jednoho z hlavních aktérů filmu, námaha a vyčerpání, které hlavní představitelé prožívají, není výsledkem herectví, ale jde o realitu. Ačkoli se totiž většina natáčení odehrávala v obřím bazénu, byla to dosti namáhavá práce.

Na filmu jistě upoutají právě efekty ztvárňující běsnící živel, obrovské vlny a překlápějící se lodě. I v tomto ohledu vypadá scéna většinou velmi realisticky. Vedle osudů Andrey Gail jsou v druhé linii sledovány také potíže dalších lidí pohybujících se v dané době v oblasti bouře. Malé sportovní lodě a záchranného týmu, který se sám dostane do velkých potíží. V závěru filmu možná stejně jako já zapomenete na to, že je natočen podle skutečné událostí, a že tím pádem nemusí nutně končit happy endem…Ohromující je na konci cifra o počtu námořníků z Gloucesteru, kteří za zhruba 400 let na moři zahynuli.

Zájemcům o problematiku tropických bouří, hurikánů a podobných meteorologických jevů doporučuji prohlédnout si oficiální web filmu, kde jsou záběry ze satelitu, amatérská videa, povídání jak vzniká hurikán apod.

O filmu:

Rok: 2000
Oficiální web: Dokonalá bouře
Režie: Wolfgang Petersen
Scénář: William D. Wittliff
Kamera: John Seale
V hlavních rolích: George Clooney, Mark Wahlberg, Diane Lane, Mary Elizabeth Mastrantonio

Délka filmu: 110 minut


Autor článku:
filmon