Někdo moudrý kdysi řekl, že hranice mezi genialitou a šílenstvím je křehká. A něco na tom bude, alespoň podle filmu Důkaz soudě.

Ústřední zápletku filmu tvoří hned dva důkazy. Jednak převratná matematická formule, tak složitá, že zabere celý sešit. A jednak důkaz jeho autorství. O to se totiž mohou ucházet hned dva lidé. Jednak všeobecně uznávaný matematik (Anthony Hopkins), který již pár let trpí duševní poruchou, ale vzhledem k jeho genialitě z dob plných sil by mohl být autorem. Do hry se však dostává jeho dcera Catherine (Gwyneth Paltrow), která se o otce posledních pár let před jeho smrtí starala. I ona kdysi studovala matematiku, ale povědomí o jejích schopnostech není rozhodně tak velké, jako v případě otce.

Kromě společné matematické záliby se navíc zdá, že Catherine po otci podědila i jakousi duševní poruchu. Alespoň jejímu okolí a zejména její konzumně založené sestře Claire (Hope Davis), která zde představuje pravý opak mladší, obětavé a inteligentní sestry. Catherine má však také spřízněnou duši, tátova bývalého studenta Hala (Jake Gyllenhaal), který se snaží Catherine uvěřit, že důkaz je jejím dílem.

Těžko ovšem přesvědčit okolí, pokud o svých schopnostech nepřesvědčíte sami sebe. Poddajná a smrtí otce zdrcená Catherine je tak zejména pod vlivem sestry nakonec na pochybách, zda je dotyčný důkaz opravdu jejím výtvorem. Nejde pouze o její sugesci způsobenou dlouhým soužitím s bláznivým otcem? I písmo, kterým je důkaz zaznamenán vypadá jako písmo jejího otce. Bojí se navíc, že zdědila-li po otci matematické sklony, nezdědí i jeho psychickou poruchu?

Důkaz je zejména díky své divadelní předloze relativně jednoduchý příběh, odehrávající se v rozmezí několika dnů. A stejně svižně jako děj, ubíhá i film. Ani se nenadějete a je konec – v pozitivním slova smyslu. Ačkoli zde hraje jednu z hlavních rolí matematika, rozhodně jí není přehršel a jste li jejím odpůrcem, film vás s ní rozhodně nebude unavovat. Do hlavního děje místy vstupují vzpomínky na dobu, kdy žil Catherinin otec a kdy vznikal inkriminovaný důkaz. V těchto retrospektivách jako by si teprve Catherine uvědomovala, jak to vlastně všechno bylo, a příběh se začíná vyjasňovat…

O filmu:

Rok: 2005
Oficiální stránka filmu: Proof
Režie: John Madden
Scénář: David Auburn, Rebecca Miller
V hlavních rolích: Gwyneth Paltrow, Anthony Hopkins, Jake Gyllenhaal, Hope Davis

Délka: 99 minut


Autor článku:
filmon