Dům z písku a mlhy je poměrně náročný psychologický snímek natočený podle románu Andre Dubuse III. House of Sand and Fog. Vypráví o sporu o dům, ve kterém každá strana má svou pravdu a díky administrativní chybě má i každá strana svým způsobem na dům právo.

První stranu tvoří mladá žena Kathy Nicol (Jennifer Connelly), která se sice zbavila závislosti na alkoholu, ale zároveň ji opustil muž a k tomu provedla největší hloupost, která se jí stala osudnou: nečetla poštu! Díky tomu se nedozvěděla, že dluží 500 dolarů za daň z nemovistosti a dům jí byl ihned zabaven a prodán v dražbě. Díky pomoci právničky bylo poměrně rychle dokázáno, že kvůli 500 dolarům neměl být dům zkonfiskován, ale bylo již pozdě, protože již byl prodán.

Druhou stranu sporu tvoří bývalý íránský plukovník Behrani (Ben Kingsley), který musel se svou ženou a synem z Íránu emigrovat. Získali americké občanství a chtěli se zde usadit. Aby Behrani zajistil pro svou rodinu životní úroveň, na jakou byli zvyklí, pracuje od rána do večera v těch nejobyčejnějších zaměstnáních, jako kopáč, prodavač hamburgerů a podobně. Za naspořené peníze se mu v dražbě povede levně koupi dům, ve kterém chce s rodinou nějaký čas bydlet a pak ho prodat za téměř trojnásobnou tržní cenu.

Obě strany se začnou o dům přít a trvají si na svém nároku. To postupně přejde v otevřenou psychologickou válku mezi Kathy a rodinou plukovníka Behrani. V momentě, kdy toho mají obě strany tak akorát a už by byly ochotné problém řešit smírnou cestou, se jim to celé vymkne z rukou a ať chtějí nebo ne, už to nesjou oni, kdo určuje, jak se věci budou dále vyvíjet.

Dům z písku a mlhy je výborně natočený i zahraný film. Je velmi originální svojí nezaujatostí vůči hlavním hrdinům. Jako divák se nepřikláníte k žádné straně. To, v čem vidíte cíl, je spor nějak elegantně vyřešit. Postavy vás svým jednáním ale neustále přesvědčují, že řešení bude o dost složitější, než jste si mysleli.

O filmu:

USA, 2003, 126 min
Oficiální web: House of Sand and Fog
Režie: Vadim Perelman
V hlavních rolích: Jennifer Connelly, Ben Kingsley, Ron Eldard, Kim Dickens, Shohreh Aghdashloo, Frances Fisher, Ashley Edner


Autor článku:
mcl