Jedinečná parodie na seriály a filmy typu Star Trek. Galaxy Quest je skutečnou bombou, která si umí ze zmíněných seriálů utahovat, ale zároveň k nim udržovat jistou míru úcty. V kombinaci se skvělým humorem se bude líbit jak příznivcům, tak odpůrcům televizních sci-fi seriálů.

Galaxy Quest je film o stejnojmeném průměrném televizním seriálu s tisíci nadšených fanoušků, kteří se po vzoru svých hrdinů oblékají a jednají a zřejmě si i staví "jakoby" kosmické lodě, do kterých pak herce Galaxy Questu zvou, aby jim ukázali, jak moc je mají rádi. Většina herců seriálu by však mnohem radši hrála něco docela jiného, a tak nadšení fanoušků nesdílí. Až na jednoho – commander Taggart (Tim Allen), nejoblíbenější hrdina seriálu si naopak nadšení fanoušků vychutnává.

Pak se ale stalo něco, "co prsten nezamýšlel". Televizní vysílání zachytili mimozemšťané, kteří ho považovali za historické dokumenty. Jak geniální a prostý nápad pro parodii :-). Nadšeni odvahou a činy posádky Galaxy Questu pak, stejně jako pozemští fandové seriálu, dělali vše podle svých vzorů. Jenže tentokrát to nebyla hra. A protože se díky tomu dostali do celkem slušných problémů, zavítali na Zemi, aby posádku Galaxy Questu požádali o pomoc. A tím to všechno teprve začalo.

Film by se dal rozdělit zhruba na tři části. V první části, kterou jsem výše nastínil, jste plni očekávání, co z toho vyleze. Druhá část, kdy jsou herci seriálu převezeni na vesmírnou loď hloupoučkých a naivních "Termiťanů", je ta hlavní, která TV sci-fi seriály paroduje a při které vám celou dobu tečou slzy smíchem. Třetí část je už slabší. Zdaleka už není tak vtipná a obsahuje mnoho limonádových a happy-endových prvků, které si tvůrci klidně mohli odpustit.

Kromě nápadu musím kladně hodnotit i celkovou kvalitu filmu (provedení, herecké výkony, efekty, hudba). Na rozdíl od jiných parodií, totiž naprosto z přehledem dosahuje kvality parodovaných předloh.

Při Grabtharovu kladivu: něco takového jsem ještě neviděl!

O filmu:

USA, 1999, 102 min
Režie: Dean Parisot
V hlavních rolích: Tim Allen, Sigourney Weaver, Alan Rickman, Tony Shalhoub, Sam Rockwell, Daryl Mitchell, Enrico Colantoni, Justin Long, Corbin Bleu, Heidi Swedberg, David Dorfman


Autor článku:
mcl