Gosford Park je sídlo sira Williama a jeho rodiny, do kterého se sjede anglická smetánka na lov. Jak už to v takové společnosti bývá, panují zde různé intriky a řada návštěvníků se snaží těžit ze sirova slušného majetku.

Příběh se odehrává na počátku 30. let a jde vlastně o detektivku. Tyto dvě skutečnosti by se zdály být jako dobré stavební kameny, na kterých by mohl být postaven dobrý film. Ovšem tvůrcům poněkud ujela ruka při vymýšlení postav. Pohybuje se jich tu tolik, že dost dlouho trvá než se člověk aspoň částečně zorientuje. Možná to i sami tvůrci tušili a snažili se dát divákovi vodítko. Tím je poněkud zvláštní způsob evidence služebných hostí. Domácí „vrchní služebná“, paní Wilsonová, pojmenovává komorníky a komorné jmény jejich pánů. Samozřejmě bez lorda, hraběte apod.

V první polovině filmu (což je jedna celá hodina!) je tedy divák seznamován jak se světem panstva a jejich vzájemných vztahů, tak se zajímavým světem těch dole. Právě odhalení zákulisí takové sešlosti a perfektní secvičenost služebných jsou na filmu zajímavé. Teprve po hodině děje se stane očekávaný zločin. Ale ten jako by ani nebyl ve filmu tím hlavním. Jen málokdo truchlí po zesnulém a místo autoritativního britského inspektora se na místě činu pohybuje poněkud nepozorný ťulpas.

Co je zajímavější a čemu je věnována větší pozornost, je odhalování minulosti a vzájemných vztahů hlavních představitelů. A to jak na straně lordstva, tak služebných. Osůbkou, kterou tvůrci pověřili odhalováním skutečnosti a hlavně jejímu porozumění, je mladá komorná Mary poněkud nedůtklivé staré dámy. Ta jediná se, kromě diváka, dozví, co a proč se vlastně stalo. I když upřímně, i ten divák může mít trochu pochybnost, protože po více než dvou hodinách jeho pozornost už v závěru ochabuje:-).

O filmu:

Režie: Robert Altman
Kamera: Andrew Dunn
Hudba: Patrick Doyle
V hlavních rolích: Mary Maceachran, Maggie Smith, Michael Gambon, Emily Watson
Délka filmu: 137 minut


Autor článku:
filmon