Po dlouhé době tady máme zase jeden povedený horor. Možná s trochu méně povedeným scénářem, za to ale plný napětí, při kterém se opravdu bojíte. A jak už název napovídá, s gotikou to opravdu nemá nic společného…

Doktorka Miranda Grey (Halle Berry) je psycholožkou ve Woodwardském psychiatrickém ústavu, kde se léčí nebezpečně psychicky narušené pacientky. Vedoucím oddělení je její manžel (Charles Dutton). Miranda je vůči své pacientce Chloe (Penélope Cruz) a její výpovědi dosti skeptická. Jakožto racionální vědec nemůže připustit nadpřirozené jevy a tak její prapodivné vyprávění o satanistických rituálech a obcování s ďáblem považuje za jednoznačné pominutí mysli.

Následuje ale rychlý sled událostí a Miranda se mávnutím proutku dostává do stejné situace jako její pacientka, které ještě včera nevěřila ani slovo. Jednoho rána se probudí v práci, avšak ne jako doktorka, ale jako pacientka obviněná z brutální vraždy svého manžela a prohlášená za nepříčetnou. Děsivé sny se jí prolínají se skutečností, přestává rozlišovat mezi realitou a halucinacemi a pod nátlakem bývalých kolegů, začíná podléhat pocitu, že se skutečně zbláznila.

Gothika je po dlouhé době horor, u kterého jsem se bál místo toho, abych z něj měl spíše srandu. Je plný temných napínavých scén. Dějová linka se několikrát náhle změní, díky čemuž film není po půl hodině okoukaný. Oscarová herečka Halle Berry, opravdu bravůrně vyjádřila bezmocnost hlavní postavy a zároveň potřebu něco udělat, aby změnila svoje postavení, do kterého se dostala, aniž by věděla jak a proč.

Gothika vyvolala celkem rozporuplné reakce. Oficiální kritika mluví o průhledném ději, ve kterém každý ví, co následuje, vzápětí ale odsoudí konec filmu, protože to takhle nečekali a tudíž se to tam nehodí. Těm co se Gothika nelíbí, papouškují po "profesionální" kritice cosi o nedokonalém scénáři, přívrženci zase mluví o tom nejlepším, co zatím lidé z Dark Castle Entertainment udělali. Každopádně je to krok dopředu. Mě se jen potvrdil fakt, kterého jsem si všiml již dávno: Co je od profesionálních kritiků ztrháno, bude dobré a obráceně.

O filmu:

USA, 2003, 98 min
Rok: 2003
Oficiální web: Gothika
Režie: Mathieu Kassovitz
V hlavních rolích: Halle Berry, Robert Downey Jr., Charles Dutton, John Carroll Lynch, Bernard Hill, Penélope Cruz, Dorian Harewood, Bronwen Mantel, Kathleen Mackey, Matthew G. Taylor, Michel Perron, Andrea Sheldon, Anana Rydvald, Laura Mitchell, Amy Sloan


Autor článku:
mcl