Další školní rok v bradavické škole čar a kouzel je tady. Tentokrát netradičně začíná rovnou v Bradavicích. Neužijeme si tedy žádné úvodní extempore s tetičkou Petunií, strýcem Vernonem ani s Dudleym – Dursleyovi v novém díle již nejsou.

Ani letos to Harry Potter nemá lehké. Proti své vůli a přes svůj nízký věk je nastrčen do účasti v Ohnivém poháru, velkém turnaji kouzelníků mezi třemi kouzelnickými školami, který se tentokrát koná právě v Bradavicích. Kolem Ohnivého poháru se také točí celý film. Je z toho cítit příliš sportovní duch a na temnou atmosféru, kterou nastolil Vězeň z Azkabanu, film nějak nenavazuje. Vlastně až po druhé polovině filmu, kdy přichází na scénu Lord Voldemort v celé své kráse, začne mít film trochu spád, protože během turnaje děj vlastně nikam nepokročí.

Mladí herci nám zase trochu povyrostli, myslím, že u tohoto dílu je rozdíl nejmarkantnější, ale jejich postavy zas tak nezmoudřeli. Zápletka, kdy si celá škola myslí, že je Harry Potter podvodník, protože se do turnaje přihlásil přes svůj nedostatečný věk a nikdo z jeho nejbližších přátel se ho nezastane, naopak se od něj odvracejí, mi přišla trošku přitažená za vlasy. Ještě trapnější však je scéna, ve které se mu za to Ron omlouvá.

Trochu temnoty do děje vnáší smrt jednoho ze čtyř účastníků turnaje. Ani to však nestačí na to, aby film získal nějakou napínavou atmosféru. Smrt prostě přišla z čista jasna a na závěrečném plese, který mi také moc nesedl, Brumbál pronesl řeč, ve které zabitého studenta vychválil do nebe jako Mirka Dušína.

Nechci, aby si někdo myslel, že se mi Harry Potter a Ohnivý pohár nelíbil. Ano líbil, je to parádní film, ale ve srovnání s těmi předchozími (podle nich ho také posuzuji) je prostě slabší. U takhle rozsáhlého díla zkrátka nemůže být každý díl stejně dobrý. Newell za něj také dostal "jen" milion dolarů, zatímco Alfonso Cuarón dostal za Vězně z Azkabanu 10x tolik a jak se říká Pracuj do výše svého platu :-).

Ba ne, nedával bych to za vinu jenom režisérovi, protože takovýto film je prostě kolektivní dílo. I když většina čtenářů Harryho Pottera tvrdí, že Ohnivý pohár je jako knižní dílo nejlepší, totéž zkrátka nemusí platit o filmu. Osobně si myslím, že Ohnivý pohár jako kniha není pro natočení filmu příliš zajímavá. Jako film je jednoznačně nejlepší Harry Potter a vězeň z Azkabanu. Tajemná komnata a Kámen mudrců jsou pak někde mezi.

O filmu:

Harry Potter a Ohnivý pohár
USA, 2005, 157 min
Oficiání web:
Harry Potter a Ohnivý pohár

Režie: Mike Newell
V hlavních rolích: Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint, Robbie Coltrane, Michael Gambon, Brendan Gleeson, Jason Isaacs, Alan Rickman, Maggie Smith, Clémence Poésy, Ralph Fiennes, Miranda Richardson, Gary Oldman


Autor článku:
mcl