Filmové zpracování komixu o pekelném synkovi, který se dostal na Zem a pod přezdívkou Hellboy pracuje jako agent tajné služby v oddělení pro paranormální jevy.

Je rok 1944 a hitlerovské Něměcko, ve snaze vyhrát válku, sahá po ne zcela běžných oblastech. Rasputin (Karel Roden) se snaží probudit démony, kteří by Německu ve válce pomohli. Experiment se mu však vymkne z rukou a démony se mu na Zem dostat nepodaří. Brána na druhou stranu však byla otevřena příliš dlouho a něco sem přece jen proklouzlo. To něco je čerstvě narozený pekelný synek – celý červený, s rohama a s kamennou rukou.

Dr. Broom (John Hurt), který se na překazení Rasputinova pokusu podílel, se malého démona ujme a pojmenuje ho Hellboy. Po té se přeneseme do současné doby. Dr. Broom vede oddělení pro boj s paranormálními silami, ve kterém kromě normálních lidských agentů pracují i nadlidské bytosti. Kromě Hellboye, nazývaného červený, je tu ještě rybí muž modrý a pyromanka Liz (Selma Blair).

Hellboy je zvláštní týpek. V podstatě je to takový pohodář, ale taky trochu svéráz. V akcích pracuje zásadně podle svého a zcela ignoruje jakékoliv rozkazy, čímž si své nadřízené zrovna nezíská. Nicméně, díky jeho výsledkům a schopnostem ho potřebují, takže jsou nuceni mu jeho výstřelky tolerovat. Přidají mu ale parťáka, lidského agenta Johna Myerse (Rupert Evans), který ho má trochu usměrňovat. Háček je, že Hellboy i Myers oba stojí o pyromanku Liz, která si nakonec musí vybrat sama…

Hellboy je fajn film s pěkným příběhem a s jasně vyprofilovaným hrdinou. Sympatické je, že není přeplácán akcí (jako třeba Underworld). Na druhou stranu, mluvit v souvislosti s Hellboyem o úžasné originalitě a jedinečném filmové zpracování komixu mi přijde trochu přehnané.

O filmu:

Hellboy
USA, 2004, 132 min
Oficiání web: Hellboy
Režie: Guillermo del Toro
V hlavních rolích: Ron Perlman, Doug Jones, Victoria Smurfit, Corey Johnson, James Babson, Rory Copus, Karel Roden, Larry Miller, John Hurt, Selma Blair, Jeffrey Tambor, Santiago Segura, Rupert Evans


Autor článku:
mcl