… aneb historky z psychologické poradny. Po shlédnutí nejnovějšího filmu Věry Chytilové nabudete dojmu, že náš svět je plný podivínů a že možná i vy potřebujete pomoc psychologa.

Hlavní postavou je psycholožka Hana (Jana Janěková), do jejíž poradny se v rychlém tempu hrnou různí klienti, jejichž problémy nebo alespoň jejich projevy jsou pro „normálního“ člověka povětšinou spíše úsměvné. Takže se setkáme třeba se „zubatým“ chlápkem, který se rád tiskne v tramvaji na ženy, s galeristkou Evou (Jana Krausová), která má poměrně šílený vkus v oblékání a moc si nerozumí se svým dospívající synem (David Kraus) nebo se ženou, která svého muže podvedla na lodičce pod Karlovým mostem a hrozí se „co by tomu řekl pan prezident“ :-).

Najdou se však i takové případy, které k smíchu rozhodně nejsou. Např. mladá maminka, kterou bije muž nebo stará babička, které syn sice údajně bere penzi, ale na druhou stranu je ráda, že ho aspoň jednou měsíčně vidí. Není divu, že Hana pod tíhou všech problémů sama začíná být zralá na pomoc odborníka. Zvlášť, když se jí začne hroutit manželství s notorickým žárlivcem (Igor Bareš), který ovšem sám čistý štít zrovna nemá. Do toho se na ní ještě někteří pacienti upínají víc než je zdrávo, takže Hana pomalu spěje ke kolapsu.

Celkově vzato, film ve vás rozhodně moc optimistický dojem nezanechá. Ačkoli jsou jednotlivé případy podávány více či méně humornou formou, opakuje se v různé podobě jeden základní motiv – samota. Samota starých lidí, maminek na mateřské, nezadaných jedinců, milionáře, který neví, co s penězi nebo politika, který prostě „jen“ cítí, jak se lidi v dnešní uspěchané době stále více od sebe vzdalují a všichni myslí jen na sebe. Krom tohoto dojmu jsem z kina navíc odcházela trochu „vykoukaná“ z ruční kamery, která filmu dodává na autentičnosti a působí dokumentárním dojmem. Na druhou stranu docela unavuje a místy až „bolí“.Třeba hned v úvodních záběrech při Hančině nervózní jízdě do poradny.

Pokud jde o herecké výkony, pak mě zřejmě nejvíc zaujala umělecky laděná Jana Krausová coby stárnoucí žena, která svůj neuspokojivý milostný život řeší vztahem s vrstevníkem svého sarkastického syna. Právě její líčení jejich vzájemného vzplanutí, kdy dokonce dojde k drobnému nedorozumění stran incestu, představuje jednu z těch veselejších pasáží.

O filmu:

Rok: 2006
Režie: Věra Chytilová
Scénář: Věra Chytilová, Kateřina Irmanovová
V hlavních rolích: Jana Janěková, Boleslav Polívka, Jana Krausová, David Kraus, Igor Bareš, Martin Hoffman, Jiří Ornest, Anna Polívková
Délka: 108 minut


Autor článku:
filmon