Hlas moře je skutečným příběhem ochrnutého muže, který po letech strávených na lůžku již nechce dále žít a snaží se s požehnáním úřadů odejít ze světa. Jeho motto: život je právo, nikoliv povinnost.

Ramón (Javier Bardem) je již přes čtvrt století upoután na lůžko díky svému nešťastnému skoku do mělkého moře (mimochodem, záběry vyprávějící toto neštěstí jsou dost věrohodné a zřejmě vás u nich zamrazí). Ramón může pouze hýbat hlavou, jinak celý svůj život leží v posteli. Proto si chce s pomocí mladé právničky Julie (Belén Rueda) vydobít legální povolení k provedení euthanasie. Julia se snaží Ramónovi porozumět tak, aby byla před soudem schopná co nejlépe prosazovat jeho přání.

Jako protipól k seriózní Julii se na scéně objevuje mladá Rosa (Lola Dueñas), matka dvou malých dětí, která má svých starostí dost. I přes svůj nelehký život se rozhodne Ramóna přesvědčit o smyslu života a odradit ho od jeho záměru. O tom, jaký je Ramón i přes svou nemohoucnost charismatický člověk, svědčí skutečnost, že se do něj obě ženy zamilují. A obě se mu snaží, každá po svém, pomoci. Snažení Julie však pokazí její vlastní degenarativní choroba, která na konci filmu z mladé zdravé ženy zanechává pouze její slabý stín.

Většina příběhu se odehrává v Ramónově pokoji, ve kterém se střídají jednotliví aktéři filmu. Kromě Julie a Rosy také členové Ramónovy rodiny, kteří se o něj léta starají a milují ho. Postoj rodiny k Ramónově neštěstí pěkně vystihl jeho otec – „je pouze jedna věc horší než smrt syna, a to když chce syn zemřít“. Záběry z pokoje jsou pak střídány opakovaným promítáním nešťastné události a Ramónovými fantaziemi, ve kterých je schopen chodit a létat nad krásnou přímořskou krajinou a kdekoli tak dostihnout svou lásku Julii.

Hlas moře je velmi silný, poklidný příběh o zuřivém boji člověka o smrt.

O filmu:

Rok: 2004
Oficiální web: Hlas moře
Režie: Alejandro Amenábar
Scénář: Alejandro Amenábar, Mateo Gil
V hlavních rolích: Javier Bardem, Lola Dueñas, Belén Rueda
Délka: 125 minut


Autor článku:
filmon