Hledání Země Nezemě vypráví o tom, jak divadelního dramatika políbila múza a on tak napsal jednu ze svých nejznámějších her. Je to také příběh o tom, jak se mu díky osudnému setkání změnil celý dosavadní život.

Po neúspěchu své nejnovější hry hledá divadelní dramatik James M. Barrie (Johhny Depp) námět pro svou další hru. Zcela nečekaně ho nachází v přátelství s rodinou mladé vdovy Sylvie (Kate Winslet). Ta po smrti manžela zůstala sama se čtyřmi syny. Ti se se smrtí otce vyrovnávají každý po svém. Nejhůře vše nese malý Peter (Freddie Highmore). Přátelství s Jamesem, plným her, fantazie a překvapení, postupně rozveselí celou rodinu. Ovšem k nelibosti upnuté Sylviiny matky.

I pro Jamese samotného je nenadálá „známost“ příjemným zpestřením jeho dosavadního života. Naprosto se vyžívá ve vymýšlení zábavy pro chlapce a zároveň tak získává materiál pro svou později velice úspěšnou a známou hru Peter Pan. Zároveň se vzdaluje své chladné manželce, která oproti němu nemá skoro žádnou fantazii, a naopak se nenápadně přibližuje křehké a přesto silné Sylvii. Tento milostný vztah však filmu rozhodně nedominuje a divák, a možná i jeho dva hlavní aktéři, dlouho věří, že jsou opravdu „jen přátelé“.

Epická linie filmu je místy střídána zamýšlenými podobami různých her, na které si chlapci s Jamesem pouze hrají (např. scéna na pirátském korábu), a zobrazováním Jamesovy barevné a pohodové země – Neverlandu, plné skřítků a vil. Co vás na filmu rozhodně upoutá, je zjev představitele hlavního hrdiny Johnnyho Deppa, čtyřicátníka, který zde nevypadá ani na dvacet. Ale takový prý J. M. Barrie byl. Věčné dítě, které stejně jako jeho slavná postava, nikdy nedospělo…

O filmu:

Rok: 2004
Oficiální web: Finding Neverland
Režie: Marc Forster
Scénář: David Magee
Hudba: Jan A. P. Kaczmarek
V hlavních rolích: Johnny Depp, Kate Winslet, Freddie Highmore
Délka: 106 minut


Autor článku:
filmon