Debut režisérky Lexi Alexanderové nás zavádí do světa fotbalu, alkoholu a nesmyslných rvaček, ve kterých si banda výtržníků neustále dokazuje, kdo je silnější.

Matta Bucknera (Elijah Wood), studenta žurnalistiky, právě vyrazili z Harvardu. Do konce studia mu zbývaly už jen dva měsíce a že v „tom“ byl nevinně nikoho nezajímá… Vydá se tedy na cestu do Londýna, po letech navštívit svou sestru. Zde si ho pod svá ochranná křidla vezme její švagr Pete – zavede jej do společnosti svých drsných přátel. Matt tak nasedá na kolotoč šílenství, ze kterého cáká krev a vypadávají vyražené zuby.

V prostředí, kde platí pouze zákon oko za oko a zub za zub, a kde cizinci nejsou vítáni (obzvlášť Američani a k Mattově smůle ještě novináři :-)), si nic netušíc vykopává hrobeček. V pouličních rvačkách a hospodských pitkách si zvyšuje své sebevědomí a svým způsobem se mstí za křivdy, jež na něm byly spáchány. V této společnosti konečně nachází své místo pod sluncem, avšak ještě netuší, co ho zde doopravdy čeká…

Těžko říct, do jaké míry diváci Woodovi uvěří jeho drsné výpady. Se svým vzhledem roztomilého plyšáčka (bohužel svou škatulku rozkošného hobita má jistou) zřejmě málokoho přesvědčí. Ačkoli svou poslední roli podivína v snímku Naprosto osvětleno ztvárnil skvěle, tato násilnická poloha mu moc nesluší. Mnohem zajímavější je postava vůdce gangu Petea (Charlie Hunnam).

Kromě poselství, že násilí plodí násilí pravděpodobně Hooligans nenese žádnou jinou myšlenku. Místy pokulhává v ději a občas působí trochu strojeně, ale fotbaloví fanoušci si v tom jistě své najdou. Mě při záběrech na pěsti narážející do těl protivníků jen bodalo u srdce z toho, jaká škoda je těch krásných drahých sportovních bund, mikin a oblečení vůbec, co si ti přihlouplí magoři jen tak roztrhají a pocákají červenou…

O filmu:

Green Street Hooligans
Režie: Lexi Alexanderová
Scénář: Josh Shelov, Lexi Alexanderová, Dougie Brimson
Kamera: Alexander Buono
Střih: Paul Trejo
V hlavních rolích: Elijah Wood, Charlie Hunnam, Claire Forlani, Marc Warren, Leo Gregory
USA, 2005, 109 min


Autor článku:
karabekian