Nacházíme se v Číně před 2000 lety. V té době tvořilo Čínu sedm království, jejichž vládci mezi sebou bojovali o nadvládu. Ze všech nejkrutější byl král Ying-Zheng z dynastie Qin. Toto je jeden z příběhů o pokusu zavraždit krále Qinu a zabránit tak sjednocení Číny.

Hrdina je další čínský velkofilm, který po mnoha stránkách překonal legendu Tygr a Drak. Technicky nejdokonalejší jsou samozřejmě bojové scény, které tvoří významnou část filmu. Za všechny můžeme jmenovat útoky lučištníků Qinu, souboj na vodě, souboj v dešti na začátku filmu nebo souboj v napadaném listí.

Zajímavá je rovněž zápletka. Většina děje je pojata jako vyprávění Hrdiny. Ten si však dost vymýšlí a nikdy napoprvé neřekne, jak se daná věc skutečně odehrála. Takže stejné pasáže shlédnete několikrát, vždy s pozměněným dějem a s jinou barvou kostýmů, která vždy vyjadřuje povahu a vlastnosti postav.

Tím se dostávám k barevnosti, která filmu hodně přidává. Pestře barevné kostýmy kontrastující s nádhernou přírodou Číny jsou vskutku úchvatné. Když k tomu doplníme hudbu, která vše podbarvuje, je to skutečně zážitek na dlouhou dobu.

Rovněř musím ocenit rozumnou délku filmu. Tvůrci se nenechali strhnout nešvarem velkofilmů a vše vtěsnali do hodiny a půl, díky čemuž má děj příjemný spád. Stejně, jako u Tygra a Draka, mi trochu vadilo to "létání", ale už jsem si zvykl a je to snad opravdu jediné, co se dá Hrdinovi vytknout.

O filmu:

Rok: 2002
Země: Čína, Hong Kong
Oficiální web: Hero
Režie: Yimou Zhang
V hlavních rolích: Jet Li, Tony Leung Chiu Wai, Maggie Cheung, Ziyi Zhang, Daoming Chen, Donnie Yen
Délka: 96 min


Autor článku:
mcl