Pět let staré drama o boji proti tabákovému průmyslu inspirované skutečnou událostí. Ve své době nominován na sedm Oskarů. V hlavních rolích s Russellem Crowem a Al Pacinem.

Mužem, který věděl příliš mnoho a dost si díky tomu protrpěl, je Dr. Jeffrey Wigand (Russell Crow), bývalý vysoký představitel jedné velké americké tabákové společnosti. Díky své pozici měl přístup k řadě informací o negativním vlivu cigaret na lidské zdraví a hlavně věděl, jak společnost v tomto ohledu lže veřejnosti. Poté co byl z firmy pro své názory propuštěn, byl zavázán velmi striktním slibem mlčenlivosti. Na scénu však přichází producent úspěšného investigativního televizního pořadu Lowell Bergman (Al Pacino) a chce po něm pomoc při sestavení odhalující reportáže o praktikách podobných firem.

Zásadovému Wigandovi se do toho zprvu nechce, ale později svolí a stává se klíčovou osobou pro reportáž. Někdejší zaměstnavatel mu však začne vyhrožovat, Wigand váhá, začínají se vyskytovat problémy v jeho rodině. Přesto se však odhodlá Bergmanovi pomoci. Ten, jako představitel novináře-ideálu, ho všemožně podporuje a hájí ho, jako svůj veledůležitý zdroj. V okamžiku, kdy je kýžená reportáž natočena, nastává ve filmu zvrat. Problémy Wiganda trochu ustupují do pozadí a vyplouvá na povrch pravá povaha mateřské televizní stanice Bergmana. Ta se zalekává možných důsledků takto odhalující reportáže a nechce ji odvysílat.

Bergman zapálený pro pravdu se však nedá zlomit. V tomtéž okamžiku ale film začíná být poněkud nepřehledný. Najednou se objeví příliš mnoho zainteresovaných stran, které na sebe kují pikle, přimíchají se do toho noviny… Po shlédnutých dvou hodinách, je už divákova pozornost unavena. To, co si nakonec z filmu zřejmě odnesete, je příjemná vzpomínka na charismatického Bergmana, nesmělého Wiganda a přesvědčení, že světu vládnou jen a jen intriky.

Pokud se rozhodnete si tenhle film půjčit, mám pro vás dvě záludné otázky. Nepřipomíná vám Russell Crow svým výkonem „svého“ profesora Nasha z Čisté duše? Co ve filmu nejčastěji dělá Al Pacino?

a) češe se
b) směje se
c) telefonuje

O filmu:

Rok: 1999
Režie: Michael Mann
Kamera: Dante Spinotti
Hudba: Lisa Gerrard, Pieter Brouke
Předloha: Eric Roth, Michael Mann
V hlavních rolích: Russell Crowe, Al Pacino, Christopher Plummer

Délka filmu: 152 minut

Autor článku:
filmon