David Ondříček napsal ve spolupráci s Jiřím Macháčkem scénář a potom podle něj natočil film, který je místy vtipný, místy velmi vtipný, místy vulgární a dohromady tvoří mooooc hezkou spatlaninu. Při odchodu z kina se sluší, abychom zatleskali jednou rukou.

Hlavní hrdiny crazy komedie jsou Standa (Jiří Macháček) a Michal (Marek Taclík), kteří se ke smůle obou potkávají po návratu Standy z vězení. Od té chvíle se jejich smůla a nešikovnost násobí a diváci mají příležitost se smát. To je ale asi tak všechno.

Jako tradičně je velmi silnou stránkou Ondříčkových filmů hudba Jana P. Muchowa. A pak taky vykreslení jednotlivých postav. Každá z nich je dotažená do posledního detailu a tím pádem v jistém smyslu ujetá. Ať už jde o Standova otce (Jan Tříska) přednášejícího Shakespeara, dceru Ivana Trojana ve stylu holčičky z Addamsovy rodiny nebo televizního moderátora zábavného pořadu (Vladimír Dlouhý), který je posedlý skrytou kamerou a neohlíží se na to, jestli náhodou neodvysílá rodinné záběry. Ruku v ruce s charaktery postav jdou i velmi dobré herecké výkony herců.

No a pak přichází ta jedna scéna. Nebudu ji popisovat, ale vy poznáte, kterou mám na mysli. Vím, že je to myšleno jako odsouzení toho, co všechno si stanice dovolí vysílat. Ale tahle scéna byla pro mě příliš naturalistická. Asi by pro mě byla silná, i kdybych ji shlédl v pornografickém filmu, kde bych na ni byl relativně připravený. V mých očích snižuje hodnocení celého filmu ještě o stupínek níž. I přes ono Třískovo shazující hodnocení "Šikovná holčička!"…

Takže: Jestli chcete shlédnout pár dobrých gagů a neohlížíte se na dějovou linii, zápletku a další podružné záležitosti, upalujte do kina. Jestli ne, dejte si nohy na stůl a pusťte si zprávy v televizi. Taky jsou sestaveny ze scén, které na sebe až tak úplně nenavazují. A možná se taky u zpráv na Nově zasmějete.

No, možná jsem to s tou kritikou přehnal. Ale mé očekávání bylo po Samotářích podstatně vyšší. V konkurenci ostatních Ondříčkových filmů je Jedna ruka určitě podprůměr.

O filmu:

Oficiální web: Jedna ruka netleská
Režie: David Ondříček
Scénář: David Ondříček a Jiří Macháček
V hlavních rolích: Jiří Macháček, Marek Taclík, Ivan Trojan, David Matásek, Vladimír Dlouhý, Klára Pollertová-Trojanová, Isabela Bencová, Kristina Lukešová, Jan Tříska

Rok: 2003


Autor článku:
bart