Za devatero lesy a devatero horami žila jedna holčička a ta tak často nosila červený čepeček, že se jí říkalo Karkulka. Jenže to bylo asi tak v 18. století, takže teď ve století 21. už se jmenuje Karcoolka.

Přijde vlk sežere babičku, ale Karkulku už neošálí. Obvykle jde o tradiční příběh, že? Jenže tady jde o rutinu jde prvních pár minut. Poté, co se na scénu dostává policejní inspektor Medvěd a posléze náhodný kolemjedoucí vyšetřovatel žabák Skokan, se příběh ubírá úplně jiným směrem: jde o policejní vyšetřování, kdy každý z podezřelých v této kauze (nejde jen o sežrání, ale především o krádeže receptů, kvůli kterému v Lese krachuje jedna cukrárna za druhou), dostává prostor k vyjádření. . I babička, nejvyhlášenější cukrářka z nejvyhlášenějších (má „nezákonně lahodné cukroví“), stále knihu receptů vlastní, a je tudíž také v okruhu podezřelých… Kdo tedy vlastně mluví pravdu a kdo je padouch a krade nebohým živnostníkům recepty?

Mafie je už jako tradičně ruská (jaká jiná by v českém překladu mohla být?), to vědí i malé děti. Ruština je samozřejmě upravena do požadované komické podoby: „je čas načapáť krásnuju húčku“ (někdy je to až na škodu). Vlk zde představuje investigativního novináře, který je na stopě pachateli tohoto děsivého a nepochopitelně podlého zločinu. A není to lehký chlebíček: slovy vlka „že radši nepíšu filmové recenze“. Souhlasím, je to fakt legrace a pohoda 🙂 nebo aspoň v tomhle případě ze mě recenze vypadla raz dva.

Karcoolka není 100% film, u kterého se budete bavit od začátku do konce, ale nápad a způsob vyprávění se nestihne omrzet do konce, který nastává po poměrně brzkých 78 minutách. Chtěl bych poděkovat českému distributorovi i za celkem zajímavý (i když velmi volný) překlad názvu, a to i přestože nejvíce „cool“ je v příběhu babička: se svým snowboardováním, parašutismem a dalšími adrenalinovými aktivitami zdrhne nejen mafii, ale i poměrně neškodnému vlkovi.

Jestliže už jste viděli všechny animované filmy, půjčete si nyní Karcoolku: není sice tak dobrá, ale pořád je docela vtipná. Jestli jste neviděli žádný, budete možná spokojenější, ale… v tom případě raději sáhněte po Shrekovi nebo Slepičím úletu.

O filmu:

Oficiální web: Hoodwinked! The True Story of Red Riding Hood
Režie: Cory Edwards
Scénář: Cory Edwards, Todd Edwards, Tony Leech
V hlavních rolích: …a pohádku o Karkulce znáte? k tomu plus žabák-vyšetřovatel, zajíc a policejní komanco složené z medvěda a prasátek
USA 2005, 78 minut


Autor článku:
bart