V nečekaně dobré parodii na milostné příběhy ze 60. let se setkávají nenapravitelný svůdník žen a emancipovaná slečna. Muži, pojďte do kina, ať se dozvíte, jak svést starou pannu, která se nechce zamilovat. No však už jste přemýšleli o tom, jak něco takového dokázat, ne? Źeny, určitě už jste řešily, jak donutit toho kluka odvedle, aby si vás všiml, zamiloval se do vás a zapomněl na všechny ostatní ženské. Přijďte si proto do kina pro návod, který bude fungovat.

Barbara Novak (Renée Zellweger) přichází do New Yorku coby autorka právě vydávané knihy Down with Love (Kašlu na lásku). V knize radí všem ženám, jak se chovat, aby se ubránily mužům a vydržely bez sexu. Tedy aspoň bez sexu spojeného se zamilováním. Prý to jde, stačí jen jíst dostatečné množství čokolády. Jak také trefně prohlásí jedna z dam, pak má šanci ji získat jedině majitel čokoládoven.

Ale zpět k příběhu: Knize je samozřejmě potřeba připravit reklamní kampaň. Prvním krokem má být interview s Catcherem Blockem (Ewan McGregor), známým „manaboutthetown“ mužem (světákem). Ten se ale vždycky ze schůzky vymluví kvůli ženské, takže Barbaře nezbude než to zkusit v Sullivanově show. No, překvapivě již za pár dalších týdnů kniha vévodí všem žebříčkům prodeje knih. V tu chvíli Catcher konečně pochopí a projeví o interview s naštvanou Barbarou zájem. Už je ale pozdě. Jako Catcher Block u ní skončil. Začne se proto vydávat za kosmonauta Zipa, co se právě vrátil z vesmíru, a hodlá Barbaru ulovit tím, že bude předstírat cudnost…

Ztřeštěné, že? Jistě, ale s jedním ale. Jsou parodie, které se každým moment filmu snaží ozvláštnit vtipem. Kašlu na lásku mezi ně nepatří. Drží si atmosféru starých romantických filmů, a to i s ohledem na detaily. Jestli jste viděli několik amerických filmů z 50. a 60. let, vyloudí vám na tváři úsměv scény z auta nebo helikoptéry, kde je děj za hlavními hrdiny zcela viditelně nasnímán zvlášť, jak Barbara stojí před výtahem a začínají se scházet lidé, anebo když jsou dva lidé na scéně v prostřihu. No a pak je tu také například způsob chůze a chování některých herců.

V hlavních rolích se zde setkávají Ewan McGregor, kterého kariéru odstartovaly filmy Mělký hrob a Trainspotting (ležíce na zemi mi stále připomíná svoji postavu z Mělkého hrobu), a výborná Renée Zellweger. A protože je Renée právě mezi dvěma přibíráními kil ve své nejštíhlejší váhové kulminaci, je se tedy na co dívat nejen po stránce herecké, ale i vizuální. Zvláště když má každých pět minut na sobě jinak barevný kostým.

Neočekávejte žádnou převratnou bombu. Odešli byste z kina zklamáni. Je to totiž pěkně bláznivá hovadina. V dobrém slova smyslu. Moc pěkná a vtipná. Je to sice celé o tom, jak dostat do postele pěknou babu, ale trochu v inteligentnějším hávu než filmy stylu Kluci i holky to chtějí pořád a všude.

O filmu:

Režie: Payton Reed
Scénář: Eve Ahlert, Dennis Drake
V hlavních rolích: Renée Zellweger, Ewan McGregor, David Hyde Pierce, Sarah Paulson
USA 2003


Autor článku:
bart