Tak jsme se konečně dočkali posunuté premiéry Kill Bill 2. Pokusil jsem se recenzi napsat s chladnou hlavou, ale obávám se, že mi to moc nešlo. Když se totiž sečtou jednička a dvojka, nemůžu říct nic jiného než slova chvály.

Předem poprosím všechny, kterým se nelíbila jednička, ať si tuhle recenzi vůbec nečtou. Jinak si budou myslet, že jsem totální magor, který se vyžívá ve zběsilých masakrech a střílečkách… Ale vlastně co, klidně si to myslete; přidám vám k tomu i svoji recenzi na jedničku (Kill Bill).

I ti, kterým se nelíbí scénář, musí uznat, že Tarantino natočil z filmařského hlediska téměř dokonalý film. Kamera je přesně tam, kde má být, aby divákovi ukázala je to, co má v tu chvíli vidět. Kapitoly jsou jako den a noc; jedna je černobílá, jedna kreslená, jedna stínová, jedna barevná na bílém pozadí a jedna zase na černém. A řazené jsou po sobě přesně tak, aby film diváka dostal. A to musím obdivovat. Tarantino poskládal scény, aby dávaly dohromady jednolitý celek, a aby postupně odkrývaly skutečnosti, ke kterým došlo. Nejdříve něco naznačí, pak nás odvede jiným směrem, a nakonec scénu dokončí tak, že nám to bere dech.

Co vlastně na téma Kill Bill 2 dál říct? Že je to úplně jiný film než jednička? Že je to další mistrovský Tarantinův kousek? Nic z toho asi tak úplně nemůže tenhle film vystihnout úplně… Dvojka přináší méně akce a násilí, ale více dialogů. Ne že byla dvojka čajíčkem. Když už bitka, tak pořádná, čímž myslím s překvapivým a velmi často hodně drsným závěrem.

A co Kill Bill: Volume 2 odkryje? Tak v první řadě to, jestli Nevěsta dokončí svou zatím úspěšnou cestu za pomstou. A vězte, že okamžiky, kdy si tím budete jisti a kdy o tom budete dost vážně pochybovat, se budou střídat, zvláště během kapitoly 10. Pak taky zjistíte třeba to, jakým způsobem přišla Elle o oko a jakým o život, anebo to, co se skrývá uvnitř Billova domu a jakou roli sehrají v příběhu již zesnulá Paula Schultz a černá mamba.

A když si s výbornou Umou Thurmann prožijete devět kapitol, čeká vás ještě strhující finále. Tarantino zde používá dětský humor jako velmi účinnou zbraň k útoku na city diváka, podobně jako v kapitole první. Vše se jeví tak idylické, když je dítě na obzoru. Jakmile zmizí ze scény, mezi hlavními hrdiny to začne jiskřit.

Nemá cenu vypočítávat scény, ve kterých jsem sebou trhnul. Některé útoky jsem sice očekával, ale beztak jsem byl překvapen způsobem nebo intenzitou, jakými k němu došlo. Když se Nevěsta ocitne zaživa v hrobě, přemýšlel jsem o tom, jak může být tahle scéna ještě o mnoho sugestivnější než amatérské záběry ze Záhady Blair Witch. Vyvrcholení bitky Elle s Nevěstou ve mně taky zanechalo spoustu pocitů.

Quentin Tarantino, známý šílenec z videopůjčovny, nastudoval spoustu filmů a ukázal nám, že umí natočit brilantní film. Ale nezávidím mu to. Nechtěl bych být v jeho kůži; laťku pro další film si nastavil hodně vysoko. Na druhou stranu, pro nás diváky to ale není zas tak špatná zpráva.

O filmu:

Oficiální web: Kill Bill 2
Scénář a režie: Quentin Tarantino
V hlavních rolích: Uma Thurmann, David Carrandine, Chia Hui Liu, Daryl Hannah
USA 2003, 120 minut


Autor článku:
bart