Životopisný film, jehož hlavní postavou je profesor Alfred Kinsey, který se v první polovině 20. století proslavil otevřenou studií lidské sexuality.

Roli Alfreda Kinseyho ztvárnil Liam Neeson (Schindlerův seznam). Kinsey vyrůstal v rodině s přísnou výchovou nekompromisního otce, který ho poslal studovat na techniku. Kinsey se však svému otci postavil a z techniky odešel na biologii. Dlouho potom studoval chování a vývoj žlabatek (druh hmyzu).

Později se začal věnovat zkoumání sexuálního chování lidí – tedy tématu naprosto neprobádanému. Poměrně rychle se mu podařilo získat několik desítek dobrovolníků, se kterými vedl rozhovory a poskytovaly mu svá nejosobnější data. Na základě toho dospěl k názoru, že sexuální praktiky, které většina lidí považuje za nenormální, špatné nebo minimálně pohoršující, jsou vlastně velmi rozšířené. Jen díky tomu, že se o nich nemluví, jsou veřejností považovány za nevhodné.

Ve svém výzkumu pokračoval dál a dobrovolníků získal mnohem více, stejně jako před tím žlabatek. Rovněž získal finanční granty na podporu svého projektu a způsobil doslova poprask v mediích. Na jeho knihy, kterých vydal hned několik a otevřené diskuze o sexu, ale veřejnost připravena nebyla. Přestože se snažil celý projekt brát jako vědeckou práci, chtě nechtě se z toho časem stala osobní záležitost a spoustu experimentů v oblasti sexu dělal osobně. Od začátku se pohyboval na tenkém ledu, až ten led praskl, nadace přestala jeho projekt financovat a nakonec zemřel v domění, že jeho práce neměla smysl.

Kinsey je velmi pěkně udělaný film v schindlerovském stylu. Herecký výkon Liama Neesona je nezpochybnitelný. Akorát snad mohl být trochu kratší, zhruba od poloviny už je to příliš zdlouhavé. Přeci jen je to životopisný film a pokud někdo celý život zasvětil jednomu projektu, je to pak už pořád stejné.

O filmu:

Kinsey
USA / Německo, 2004, 118 min
Oficiání web: Kinsey
Režie: Billy Condon
V hlavních rolích: Liam Neeson, Laura Linney, Oliver Platt, John Lithgow, Tim Curry, Chris O’Donnell, Timothy Hutton, Ian McKellen, Peter Sarsgaard, Julianne Nicholson, John Krasinski, Chandler Williams


Autor článku:
mcl