Po historicky laděném filmu Hrdina přichází režisér Zhang Yimou s novým kung-fu snímkem Klan létajících dýk. Tentokrát půjde o romanticky laděnou legendu, ve které se mísí láska s bojovým uměním a jak sám Zhang Yimou říká „Je to pocta filmům o kung fu.“

Klan létajících dýk je tajná skupina lidí, která bojuje proti státní korupci a zlovůli tím, že bere bohatým a dává chudým. Jak název napovídá, jejich bojové umění je založeno především házecích nožích. A protože nejde o klasický akční film, ale o legendu, mohli tvůrci popustit uzdu fantazii, aniž by museli čelit nařčením z nereálnosti bojových scén. Kromě začátku filmu jsou létající nože použity ve všech bojových scénách a jejich let je náležitě umocněn buď zpomalením nebo jiným efektem.

Klan létajících dýk je samozřejmě trnem v oku čínské policii. Vůdce klanu pronásledovali tři měsíce a když ho konečně zabili, klan si mávnutím proutku dosadil vůdce nového a ve své činnosti pokračoval. Kapitán Leo (Andy Lau) a Jin (Takeshi Kaneshiro) proto připravují léčku.

Převlečený Jin vysvobodí z vězení slepou tanečnici Mei (Zhang Ziyi), o které si myslí, že patří ke klanu. Snaží si získat její důvěru a přes ní se dostat klanu na kobylku. Problém nastane v momentě, kdy se Jin do Mei zamiluje. Vůbec se mu nedivím, protože Mei je skutečně velmi krásná. Přestože je slepá, tak dokonale vládne bojovým uměním klanu.

Jenže to není samozřejmě všechno. Režisér nám v tomto filmu připraví několik překvapení, která zcela zvrátí děj. Je to ten druh překvapení, které sebepozornější divák nemůže předvídat, protože tam zkrátka není žádná narážka ani zmínka. Prostě se najednou dozvíte zcela nová fakta, ale neřeknete si "Proč mě to nenapadlo dřív", protože vás to prostě napadnout nemohlo. Je to taková hra, kdy vám režisér stále dává najevo, že je to on, kdo určuje, jak film bude pokračovat.

Co scéna, to unikát. Ve srovnání s hrdinou je Klan létajících dýk více romantický a možná ještě barevnější. Naopak zůstávají úchvatné scenérie čínské přírody a nádherná hudba, která celý film doprovází. Myslím, že Klan létajících dýk můžeme s klidem označit za skvost současné čínské kinematografie a kung-fu filmů.

A ještě neco: Nevím, jestli ke Klanu bude časem český dabing, ale rozhodně doporučuji původní znění s titulky, jinak se ochudíte o část atmosféry, kterou tomuto filmu původní znění dává.

O filmu:

Klan létajících dýk
Čína, Hongkong; 2004; 119 min
Oficiání web: House of Flying Daggers
Režie: Yimou Zhang
V hlavních rolích: Takeshi Kaneshiro, Andy Lau, Ziyi Zhang, Dandan Song


Autor článku:
mcl