Hlavními hrdiny Korsického případu jsou pařížský detektiv a korsický „něco jako terorista“ – bojovník za nezávislost. Jejich vzájemný vztah detektiv-zločinec je ale jen jakýmsi odrazovým můstkem pro poměrně slušnou komedii, ze které si odnesete hlavně vzpomínky na idylickou Korsickou přírodu.

Vybavena neblahými dojmy z potrhlých francouzských komedií typu „Sedmá rota…“ nebo „Velký blondýn…“ moc se mi na Francii nechtělo. Korsický případ však vcelku mile překvapil. Detektiv, který si pro akčnější dojem říká Jack Palmer (Christian Clavier), je najmut, aby v rámci dědického řízení nalezl člověka jménem Ange Leoni (Jean Reno), který se má pohybovat po Korsice. Jakmile tam Jack dorazí a začne se po Angeovi shánět, začíná být (zatím jen divákům) jasné, že Ange zřejmě nebude „obyčejný“ dědic.

Při vyslovení jeho jména tamní lidé nereagují zrovna přívětivě. Jakmile se na Korsice roznese, koho detektiv shání, začne se o něj zajímat řada zájmových skupin – policie, tajní agenti a několik různých hnutí boje za nezávislost. Zejména žabomyší války (nebo spíš bitvy) těchto band diváka pobaví. Když je detektiv při svém dosti veřejném pátrání párkrát zadržen policií, vždy se objeví několi zájemců, kterým by se detektiv hodil.

Jediný, kdo v celém tom poloteroristickém chaosu zůstává chladným a nad věcí, je Ange. Právě tato postava zachraňuje nemístnou bláznivost, ke které by komedie sklouzla díky svérázným Korsičanům (těm civilním i těm se samopaly). Jack a Ange se pod vlivem událostí, vlastně nechtěně, spřátelí a prchají spolu před všemi těmi agenty, policisty a dalšími teroristy. A aby v tom celém chlapském světě bylo taky něco milého, figuruje v příběhu Angeova sestra (Caterina Murino), do které se Jack zamiluje.

Takže z původního lehce detektivního žánru se dostáváme k romantice, která na takovém ostrově prostě nemůže chybět. Díky ní se v závěru mají vlastně všichni rádi, nikdo nikomu nic neudělal a všichni si dál žijí své životy na slunné Korsice.

O filmu:

Rok: 2004
Oficiální web: L’Enquete corse
Režie: Alain Berbérian
Scénář: Christian Clavier
Hudba: Alexandre Desplat
V hlavních rolích: Christian Clavier, Jean Reno, Caterina Murino
Délka: 94 minut


Autor článku:
filmon