Podtitul filmu Kousek nebe zní: „Není na světě místo, kde by nás nemohla potkat láska“. Oním místem je komunistické vězení 50. let. V něm se shodou šťastných náhod potkají křehká Dana a vzpurný Luboš. Oba velmi mladí političtí vězňové.

Ze začátku film trochu připomíná televizní seriál Přítelkyně z domu smutku, který však daleko více upozorňuje na politické poměry dané doby (a odehrává se také daleko později). To, co však mají „Nebe“ a „Přítelkyně“ společné, je vyobrazení zlovůle bachařů. Jedinců, kteří si své vlastní problémy řeší na druhých. Tím se dostáváme k vedlejším postavám filmu.

Oproti hlavním hrdinům, které hrají herci zatím nepříliš známí (tím ale nechci upřít Táně Pauhofové její role např. v pohádce Čert ví proč nebo v česko-slovenském filmu Kruté radosti), ve vedlejších rolích najdeme zvučná jména jako např. Ondřej Vetchý, Pavel Zedníček, Petr Forman aj. Ti všichni hrají postavy kladné, převážně Lubošovi (Jakub Doubrava) spoluvězně, kteří poté, co pochopí jeho vztah k Daně, snaží se mu různě pomoci jeho lásku naplnit. Na „straně žen“ pak tuto pomocnou ruku podává Daně Dorota (označení lehkých holek v lágrech) v podání Zuzany Stivínové. Ta nejdřív po Lubošovi (stejně jako všechny vězenkyně) lačně pase, když ale zjistí, že jeho vztah k Daně je něco víc než jen touha po ženské, pomůže mladé dvojici strávit spolu první a zároveň poslední společnou noc.

Všichni tvůrci filmu se shodují, že hlavním cílem nebylo podat nějaké svědectví o komunistických tyranech, ale ukázat lidem příběh lásky. Lásky na takovém místě a v takové podobě, jak by ji člověk nečekal. S touto „romantičností“ však kontrastuje prostředí. Příběh se odehrává v reálných interiérech již nefunkční věznice v Mladé Boleslavi (a také jezuitské koleje v Kutné Hoře) a ztvárnění komunistického vězení je tak opravdu děsivé. V podmínkách, v jakých v té době byli nuceni žít lidé, dnes snad nežijí ani prasata.

Kousek nebe je příběh milostný, krutě reálný a smutný. Záleží pouze na povaze diváka, zda jeho konec zhodnotí jako šťastný nebo špatný. Pro jeho dva hlavní hrdiny však vzhledem k podmínkám dopadne spíše dobře.

O filmu:

Rok: 2004
Oficiální web: Kousek nebe
Režie: Petr Nikolaev
Scénář: Jiří Stránský
Hudba: Martin Smolka
V hlavních rolích: Jakub Doubrava, Táňa Pauhofová
Délka: 88 minut


Autor článku:
filmon