Po delší době tady máme zase western – možná trochu rozvláčný, ale ne nudný, s promyšlenými charaktery postav, ale bohužel limonádovým koncem. Kevin Costner se tímto vrací na westernové plátno jako režisér i jako hlavní postava.

Dva zkušení honáci Charley Waite (Kevin Costner) a Boss Spearman (Robert Duvall) doprovázeni dvěma méně zkušenými společníky Buttonem (Diego Luna) a Mosem (Abraham Benrubi) ženou svoje stádo a žijí ve stepi celkem pokojným kovbojským životem, dokud je cesta nedovede k jednomu zapadlému pohraničnímu městečku, které je nepřivítá zrovna vlídně. Místní šerif ovládaný bohatým rangerem Baxterem nemá rád přivandrovalce, takže chudáka Mose, který jede do města koupit jídlo nechá nemilosrdně zmlátit a zavřít do vězení. Konflikt se stupňuje a vrcholí nemilosrdnou bitvou, kdy jsou naši honáci nuceni vzít zákon do svých rukou a tyranii rangera Baxtera zastavit.

První část filmu je velmi rozvláčná a v podstatě se tam toho moc neodehraje. Ve druhé části, kdy se honáci přiblíží k městu, přichází na řadu napětí, vycházející ze zvláštních událostí, které jejich příjezdem nastanou. Než dojde k samotnému střetu, dlouho je pozoruje čtvěřice jezdců v maskách připomínajících Kuk-Lux-Klan a oni se jen dohadují, co je vlastně za problém, proč jsou zde někomu na obtíž. Ve třetí části dochází nejprve k poznání nepřítele a nakonec k otevřené přestřelce. Závěr, jak už jsem řekl, vše lehce pokazí slaďoučkým happyendem. Klidně to mohlo dopadnout stejně a přitom se odehrát přímějším způsobem.

O filmu:

USA, 2003, 140 min
Oficiální web: Open Range
Režie: Kevin Costner
V hlavních rolích: Kevin Costner, Robert Duvall, Diego Luna, Dean McDermott, Kim Coates, Ian Tracey, Annette Bening, James Russo, Michael Jeter, Michael Gambon, Abraham Benrubi


Autor článku:
mcl