Nový historický film s Orlando Bloomem v hlavní roli o válce o svatou zemi v době křižáckých výprav.

Příběh začíná před třetím křižáckým tažením. Balian (Orlando Bloom), který přišel o dítě a následně i o svou ženu, která spáchala sebevraždu, žije ve Francii a živí se jako kovář. Jednoho dne se u jeho domu objeví křižáci a s nimi jeho otec, kterého nikdy nepoznal. Balian se dozvídá, že je levoboček ze šlechtického rodu, jeho otec ho pasuje na rytíře a bere ho s sebou na křižáckou výpravu do svaté země. Po smrti svého otce zdědí jeho majetek i post barona, aby se nakonec stal vůdcem při obraně Jeruzaléma proti Saladinově armádě.

Ridley Scott se snažil, aby Království nebeské nebylo jen další Gladiátor, což se mu v zásadě povedlo. Film dokonce ani nijak nečerpá z trendu, jakým se dělaly poslední historické filmy, jako Troja, Alexander Veliký nebo Král Artuš. Díky absenci laciných, ale osvědčených, prvků, je však film dosti nevýrazný. Totéž se dá říci o hereckém výkonu Orlanda Blooma.

Filmu nevévodí ani romatika. Jediný prvek, láska mezi Balianem a princeznou Sybillou (Eva Green), sestrou jeruzalémského krále Baldwina, je potlačen do pozadí, což je na jednu stranu škoda, ale na druhou stranu je dobře, že historický příběh není kažen limonádovou romantikou. Malým zpestřením je malomocný král Jeruzaléma, kterého (až na pár okamžiků na konci), uvidíme jen celého zahaleného v látce a s kovovou maskou přes obličej. V tomto úboru vede i své vojsko do bitvy a své nemoci jako mladý podlehne.

Film dostává skutečný spád až ke konci, během obléhání Jeruzaléma. Zde si Ridley Scott skutečně vyhrál a závěru filmu tak dominuje propracovaná bitva o Jeruzalém. Balian se konečně předvede jako rozený vojevůdce, který je schopen pomocí chytré taktiky do poslední chvíle čelit přesile dvěstětisícové armády muslimů, i když Jeruzalém nakonec neudrží. Obří praky vrhají obrovské kameny a ohnivé koule za hradby Jeruzaléma, obránci je jeden po druhém likvidují, obléhání trvá již několik dní a Saladinova armáda ne a ne zvítězit. Závěr, kdy dojde k prolomení hradeb Jeruzaléma v nejslabším místě, pak připomíná bitvu o Helmův žleb z filmu Dvě věže. Závěrečná bitva je skutečně velkolepá – bohužel je to ale jedna z mála věcí, kvůli které stojí za to Královtví nebeské vidět.

O filmu:

Království nebeské
Oficiání web: Kingdom of Heaven
Režie: Ridley Scott
V hlavních rolích: Orlando Bloom, Eva Green, Liam Neeson, Jeremy Irons, Marton Csokas, Jon Finch, Brendan Gleeson, Kevin McKidd, Edward Norton, Michael Sheen, Alexander Siddig, David Thewlis, Ulrich Thomsen


Autor článku:
mcl