Al Pacino jako nenáviděný a nenávidějící židovský lichvář září v adaptaci slavné komedie Williama Shakespeara.

Skandální drama se odehrává v Benátkách šestnáctého století, kdy perzekuce Židů nabírala na plné obrátky. Mladík Bassanio (Joseph Fiennes) v žáru lásky k spanilé dívce žádá svého dobrého přítele, kupce Antonia (Jeremy Irons), o finanční pomoc. Svízelná situace však kupce nutí ke spolčení se s lichvářem Shylockem (Al Pacino), jejichž vzájemný vztah by se nedal definovat jako zrovna přátelský.

Nicméně se obě strany nakonec dohodnou. Ač to zní paradoxně, je to možná právě jejich nenávist, jež je vede k uzavření smlouvy, v níž si vypočítavý Žid v případě jejího nedodržení stanoví poněkud zvrhlý požadavek… V záplavě Shakespearových veršů a za podmanivého hudebního doprovodu plyne celý příběh, který nezapře pohádkové motivy, vcelku rychle.

Výpravná scéna hýří barevnými kostýmy a dekoracemi. Romantická benátská zákoutí jsou stejnou pastvou pro oči jako exotické prostředí Portiina paláce. Největší síla filmu spočívá v precizním ztvárnění ambivalentních postav, jimž jednoznačně kraluje božský Al Pacino. Jeho ukřivděný Shylock vzbuzuje soucit, na druhé straně však i odpor.

Kupec Benátský je odvážným počinem – tematika antisemitismu z něj dělá nadčasové dílo. Shakespearovi fanoušci budou s touto velmi povedenou adaptací bezpochyby spokojeni, stejně tak i ti, kteří jeho veršům právě neholdují. Michael Radford si dal velkou práci s přenesením celého děje na plátno – věrnost divadelní hře by snad ani nemohla být větší a přesto nenudí. Naopak má spád a nepostrádá vtip (i když se skrývá za spoustou slov).

O filmu:

The Merchant of Venice
Scénář a režie: Michael Radford
Kamera: Benoît Delhomme
Střih: Lucia Zucchettiová
Hudba: Jocelyn Pooková
V hlavních rolích: Jeremy Irons, Al Pacino, Joseph Fiennes, Lynn Collinsová, Kris Marshall, Gregor Fisher, Charlie Cox
USA/Itálie/Velká Británie/Lucembursko, 2004, 138 min


Autor článku:
karabekian